Nový koncept Volkswagenu ID Roomzz

Nový koncept Volkswagenu ID Roomzz zdroj: Youtube

Nový koncept Volkswagenu ID Roomzz bol predstavený v predvečer autosalónu „Auto Shanghai“. Ukazuje, ako sa ponuka elektrických vozidiel VW rozširuje závratnou rýchlosťou. Je to ukážka nového typu crossoveru / MPV, ktorý sa má predávať v Číne v roku 2021. Predaj v Európe podľa predpovede Wolfsburga bude pravdepodobne nasledovať po ňom.

Nie je náhoda, že nový EV je vystavený v Číne, keďže Čína predstavuje najväčší trh s nulovými emisiami na svete. V roku 2018 bolo v Číne zaregistrovaných približne 950 000 nových elektrických automobilov, z celkového počtu 22 miliónov registrácií. To je dôvod, prečo predseda Volkswagenu Herbert Diess prišiel do Šanghaja, aby predstavil nový ID Roomzz v predvečer hlavného veľtrhu.

VW ID Roomzz: základné informácie

Jedná sa o veľké päť metrov dlhé auto, ktoré sa zameriava na vnútorný priestor a univerzálnosť, čomu napomáhajú štyri veľké dvere, ktoré sa otvárajú ako spätná klapka pre ľahký prístup.

VW ID Roomzz
zdroj: Youtube

Volkswagen hovorí o „salóniku na kolesách“, pretože jeho dizajnéri zápasia s tým, ako vyzerá autonómna budúcnosť. Funkcia ID Roomzz Režim ID Pilot umožňuje plnohodnotný režim bez vodiča. Vodiči umiestnia svoju ruku na značku VW na volante aspoň na päť sekúnd, aby tak umožnili autonómny režim. Volant sa potom diskrétne posunie, čím vytvorí viac priestoru pre interiérový efekt.

Technológie

Nový model VW ID Roomzz je založený na novej, už takmer všadeprítomnej modulárnej elektrickej architektúre MEB. „ID Roomzz nám ukazuje, čo sa očakáva od plne elektrických vozidiel SUV v budúcnosti,“ uvádza dizajnér spoločnosti VW Klaus Bischoff. „Puristický dizajn vzbudzuje čistý dojem a užívateľská skúsenosť je intuitívna a prirodzená.“

sedadlá VW ID Roomzz
zdroj: Youtube

Vo vozidle nájdeme sedadlá potiahnuté kožou AppleSkin, ktorá obsahuje 20% rastlinnej hmoty. Samotné sedadlá môžu byť konfigurované v nasledujúcich rozloženiach:

  • ID Režim jazdy – normálna konfigurácia smerujúca dopredu
  • ID pilotný režim – všetky sedadlá sa otáčajú o 25 ° smerom k sebe, aby sa dosiahol väčší spoločenský priestor
  • Režim ID Pilot Relax – každé sedadlo je možné nastaviť individuálne

Hlavnou myšlienkou je usporiadanie kabíny tak, aby zodpovedalo jazdnému režimu vozidla. Pri úplnom autonómnom nastavení úrovne 4 sa môžu sedadlá otáčať do režimu dvoch strán – ideálne pre kartovú hru, alebo obchodné stretnutie.

Volkswagen prezrádza, že výrobná verzia bude ponúkaná s tromi radmi sedadiel ako sedemmiestne vozidlo, ako štandardné päťmiestne alebo dokonca ako štvormiestne vozidlo s dvojicou zadných sedadiel.

VW ID Roomzz špecifikácie

Nový ID Roomzz je výkonný crossover s dvomi elektrickými motormi: predná náprava je poháňaná motorom s výkonom 75 kW, zatiaľ čo zadná náprava sa môže pochváliť výkonom 150 kW. S celkovým objemom 225 kW (ekvivalent 302 koní) je toto veľké auto impozantné.

Volkswagen udáva zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy a maximálna rýchlosť je obmedzená na 180 km/h (limit, ktorý sa pravdepodobne rozšíri ako požiar u väčšiny áut).

Volkswagen id roomz interiér
zdroj: Youtube

Lítium-iónová batéria s kapacitou 82kWh, poskytuje dojazd 450 kilometrov na najnovšom európskom kombinovanom cykle WLTP. VW hovorí, že ID Roomzz môžete nabíjať až 150kW DC. Rýchlym nabíjaním docielime to, že batéria môže byť doplnená až o 80% za približne pol hodiny.

Rozšírená realita: head-up displeje postupujú do  úrovne high-tech

K dispozícií bude aj najnovšia technológia rozšírenej reality (AR), ktorá prenáša inštrukcie navigácie a ďalšie upozornenia na head-up displej pred vodiča. Okolo karosérie elektromobilu je rozptýlených až deväť kamier, pričom pozorne sledujú priebeh poloautonómnych pohonných systémov. Niektoré zo skenerov sú skryté za lakom.

 

Komentáre

Čítajte tiež