Tipy, ako si vybrať jazdenku

Kúpa jazdenky zdroj: Pexels

Jazdené auto alebo jazdenka. Je to druh vozidla, ktoré kúpite od jeho predchádzajúceho majiteľa, preto sa práve takto nazýva. Ak ste sa takéto auto rozhodli kúpiť, môžete si byť istý, že sa dá nájsť spoľahlivé a kvalitné vozidlo, za ktoré zaplatíte menej než za to nové. Treba však myslieť na to, aby ste prihliadali v prvom rade na svoje vlastné preferencie a v druhom rade na výhody a nevýhody, ktoré môže kúpa jednotlivých značiek alebo modelov sprevádzať.

Výber jazdenky

Pri výbere jazdenky zohľadnite hlavne jeden dôležitý fakt. Na rozdiel od nového auta, pri ktorom si môžete byť istý jeho spoľahlivosťou, v tomto prípade teoreticky hrozí, že auto kúpite od majiteľa, ktorý sa bude snažiť skryť niektoré dôležité fakty. Alebo prinajmenšom bude chcieť cenu, ktorá je neadekvátna aktuálnemu stavu vozidla. Toto však, samozrejme, nie je a nemusí byť pravidlo vždy. Určite môžete naraziť aj na množstvo dobrých a výhodných ponúk ojazdených vozidiel, preto je to ešte vždy skvelá alternatíva. V tomto článku vám poradíme tipy, čo pri výbere jazdenky zohľadniť:

Vaše vlastné preferencie

Tak, ako keď by ste si kupovali nové auto, majte aj v prípade záujmu o kúpu jazdenky niekoľko kritérií, ktoré budete zohľadňovať. Je to v prvom rade rozpočet, ktorý chcete do vozidla investovať. Zbytočné je najprv zohľadňovať všetko ostatné, ak viete, že za vozidlo chcete dať iba určitú sumu peňazí.

Kúpa jazdenky podľa rozpočtu
zdroj: Pexels

Premyslite si tiež, na aký účel budete vozidlo využívať. Potrebujete skôr priestranné rodinné auto alebo mestské vozidlo, ktoré spoľahlivo kdekoľvek zaparkujete? Zvážte si aj vaše preferencie značky a modelu. Majte však v rukáve viac alternatív, pretože sa môže stať, že práve na to, ktoré by ste chceli práve nenarazíte. Ďalšími kritériami sú tiež manuálna alebo automatická prevodovka a tiež typ paliva. Nafta sa môže zdať z pohľadu spotreby o niečo výhodnejšia, ale mnohokrát má vyššie prevádzkové náklady.

Jazdené vozidlo vyberajte minimálne vo dvojici

Nech máte akékoľvek dobré znalosti o vozidlách, dvaja vždy vidia viac než jeden. Preto si na prvú alebo druhú prehliadku zoberte niekoho, kto môže prípadne objaviť ďalšie nedostatky, ak by nejaké boli. Výhodou tiež je, ak máte v okolí automechanika, ktorý vie spolu s vami posúdiť výhodnosť kúpy vozidla.

Pri prehliadke sa zamerajte hlavne na karosériu, a to, v akom stave je, jej predné nosníky, opotrebovanie sedadiel, servisnú históriu vozidla a tiež kontrolu podvozku, stav tlmičov, bŕzd a brzdových kotúčov a kontrolu a porovnanie VIN čísla. Nezabudnite určite na kontrolu originality vozidla. Skrátka, nechcete kupovať mačku vo vreci a znalecké oko odborníka je tu vždy vítané.

Otestujte si vozidlo
zdroj: Pexels

Otestujte si vozidlo

S podrobnou kontrolou vozidla bezprostredne súvisí aj to, že si auto vyskúšate na ceste. Vyzvite majiteľa, ktorý bude sedieť na sedačke spolujazdca, kým si vy vozidlo vyskúšate. Tým najlepšie otestujete jeho technický stav, ako sa vám v ňom jazdí a odhalíte prípadné nedostatky. Ak sa necháte v aute iba odviezť, majiteľ môže niečo zatajiť. Zvlášť neprirodzené je zlé preraďovanie, neprimeraný zvuk motora, pískanie bŕzd či rôzne vibrácie.

Spomenuté tri zásady nie sú, samozrejme, jediné, ktorými by ste sa mali riadiť pri výbere jazdenky. Jazdené vozidlo bude pre vás dobrá voľba, ak netrváte na novom nablýskanom aute a vtedy, keď si skutočne dáte záležať na jeho výbere.

Dávajte si tiež pozor na autá zo zahraničia – hoci môžu na prvý pohľad lákať výhodnejšou cenou, ak auto nevidíte osobne, môžete ostať nepríjemné prekvapený. Určite predsa nechcete za servis vozidla zaplatiť viac než za celé auto. V tomto prípade platí: Dvakrát merať, raz strihať. A potom si určite nájdete vozidlo, ktoré bude spoľahlivé.

Komentáre

Čítajte tiež