Oplatí sa pridávať do palív aditíva alebo je to len zbytočné vyhadzovanie peňazí?

Zdroj: Youtube

Prísady do palív sú tzv. aditíva a slúžia na to, aby zlepšili vlastnosti samotného paliva. Na čerpacích staniciach nájdete aditíva, ktoré sú už priamo v palive, čiže prémiové palivá (v ktorých je väčšie množstvo aditív a tým pádom sú aj drahšie), ale k dispozícií sú aj samostatné aditíva, ktoré si vie každý vodič pridať svojpomocne do paliva.

Pre ujasnenie si: V každom palive sa nachádza aditívum, avšak v tých lacnejších sa ho nachádza omnoho menej a v tých prémiových je ho oveľa viac. Práve preto je prémiové palivo i drahšie.

Niektorí vodiči si myslia, že keď je vyššia cena paliva, nemusí to hneď znamenať, že je dané palivo kvalitnejšie. Prípadne sú aj takí, ktorí si povedia, že kto im zaručí, že natankujú skutočne prémiové palivo a nie to klasické? Treba však zdôrazniť fakt, že čerpacie stanice tiež niekto kontruluje a tie kontroly sú naozaj prísne. Takže sa nemusíte báž, že namiesto prémiového paliva s vyššou cenou si natankujete to klasické.

Delenie aditív a jeho úlohy

Aditíva sa delia v závislosti od druhu paliva, pričom podľa druhu paliva je závislá aj ich úloha. Rozlišujeme nasledovné druhy aditív:

  • aditíva vhodné pre benzín – majú za úlohu zvyšovať oktánové číslo paliva
  • aditíva vhodné pre naftu – majú za úlohu zvyšovať cetánové číslo paliva
aditíva pridávať do paliva
Zdroj: Youtube

Účinky aditív

Okrem toho, že aditíva zlepšujú vlastnosti paliva, majú i množstvo iných pozitívnych účinkov. Medzi tie najdôležitejšie patria nasledovné účinky:

  • zlepšujú celkový chod motora
  • zvyšujú výkon motora
  • znižujú spotrebu
  • znižujú bod tuhnutia nafty
  • zvyšujú mazivosť nafty
  • eliminujú účinky vody v palive
  • čistia a chránia pred koróziou palivový systém (predlžuje sa živtnosť komponentov)

Veľmi dôležité je spomenúť, že samotné účinky aditív nepostrehnete okamžite. Nie je to žiadna zázračná prísada, ktorá po pridaní ihneď zaúčinkuje. Spomínané účinky sa prejavia až pri dlhodobejšom používaní. A práve preto treba byť trpezlivý a nečakať ihneď nejaké extra zázraky. Mali by sa používať dlhodobo a najmä pravidelne pri každom tankovaní.

Kedy a ako použiť aditívum, aby bolo účinné?

Niektorí pridávajú aditívum tesne pred tankovaním a niektorí zas tesne po natankovaní. Lenže teraz je otázka, ktorý spôsob je ten správny? Odpoveď je prvý spôsob, čiže pridať aditívum tesne pred natankovaním. Pre správny účinok aditíva je nutné, aby bolo rovnomerne rozptýlené v celej nádrži. A práve preto je dôležité, aby sa aditívum pridalo tesne pred tankovaním.

Sú i takí ľudia, ktorí si tankujú doma. Na pumpe si naplnia kanister s klasickým palivom a zoberú si ho domov. Kedy v tomto prípade pridať aditívum? Ak teda máte doma kanister s palivom a chcete tam pridať aditívum, nič sa nedeje. Jednoducho ho tam pridajte a poriadne premiešajte, aby sa správne rozptýlilo.

Zdroj: Youtube

Je lepšie tankovať prémiové palivo alebo klasické palivo a doňho pridať aditívum?

To, že pridávanie aditív má veľa pozitívnych účinkov sme si už spomínali vyššie. Ale je lepšie tankovať prémiové palivá alebo sa im vyhnúť a radšej tankovať klasické palivo a do toho pridať aditívum?

Niekto má v obľube jednoducho si natankovať už palivo s aditívami, i keď síce drahšie, ale pohodlnejšie. Druhí zas ocenia lacnejšie palivo a samostatné aditívum. Iní si vyberajú podľa značky paliva alebo podľa odporúčania. Každý je iný.

Tak či onak, je to na vás a treba si vybrať jeden alebo druhý spôsob. Úplný nezmysel je, že si natankujete prémiové palivo a pre istotu ešte pridáte i aditívum. Dokonca i výrobcovia na štítkoch aditív upozorňujú, že by sa nemalo tankovať prémiové palivo a do neho ešte navyše pridávať aditíva. Prečo? Pretože tým sa nezlepšia ani jeho vlastnosti a navyše ani jeho kvalita nebude lepšia.

Ak teda tankujete klasické palivo, vtedy je dobré pridať aditívum. No ak tankujete prémiové palivo, v takom prípade zbytočne vyhadzujete svoje peniaze.

Komentáre

Čítajte tiež