Viete, aké povinnosti má chodec na vozovke?

Chodec na vozovke zdroj: Pixabay

Vonku začína byť teplejšie, čo viacerým ľuďom vyčarí úsmev na tvári. Ľudia majú veľa energie a viac ich to láka aj do prírody. Dni sa predlžujú, vonku sa zdržujeme dlhšie, dokonca mnohí z nás idú na prechádzky. Prechádzky v lese či po chodníku sú skvelé, sme chránení. No čo v takom prípade, keď pri ceste nie je chodník? Viete, aké sú povinnosti chodca na vozovke? V tomto článku vám priblížime, čo robiť a čo nie – hlavne s ohľadom pre vašu i vodičovu bezpečnosť.

Kto je chodcom?

Tí, ktorí chodili do autoškoly tak vedia, že sa museli učiť nielen o vozidle, značkách, ale aj o chodcoch. Kedy sa teda stávame chodcami?  Podľa platných pravidiel je chodcom každý, kto vstúpil na chodník alebo cestu. Chodcom je dokonca aj osoba, ktorá kočíkuje, venčí psa, v zime ťahá sánky, dokonca aj invalidi na vozíkoch. Chodec môže kráčať vedľa bicykla či vedľa motocykla o objeme valcov do 50 ccm.

Možno budete prekvapení, no aj chodec je účastníkom cestnej premávky. Nie sú to len tí, čo šoférujú motorové vozidlá či jazdia na bicykli. Chodec nemusí kráčať len po ceste, môže využívať aj chodník, no aj chodník patrí medzi pozemnú komunikáciu.

Bezpečnosť na ceste

Povinnosti chodca  – reflexný pások by mal byť povinnou výbavou všetkých chodcov

Bohužiaľ, nebýva to vždy pravdou. Hlavne v noci sú chodci veľmi ohrození, k čomu nepomáha ani tmavé oblečenie. Trendom posledných rokov je obliekať sa do tmavších farieb. Preto odporúčame, keď sa rozhodnete ísť na prechádzku a viete, že sa možno predĺži, obliekať sa do svetlejších farieb.

Najlepšie bude, keď si oblečiete niečo biele či neónové. Reflexný pásik je len do plusu. Na základe tejto maličkej pomoci vás vodič uvidí z viacerých metrov a rýchlejšie zareaguje.

Majte na pamäti, že pouličné svetlá, asfalt či tmavé fasády domov istým spôsobom spolupracujú a sú akoby “očným klamom“ pre oči vodiča. Ušetríte tak seba a vodičove psychické zdravie.

Prechod pre chodcov nie je výhovorka pre zľahčenie vzniknutej situácie

Jedno z najdôležitejších pravidiel zákona je, že chodec je povinný prednostne použiť prechod pre chodcov, nadchod či podchod. Avšak, neberte to tak, že keď sa blížite alebo už ste na prechode, že patríte medzi všemohúcich.

Chodci na prechode
zdroj: Pixabay

Nezabúdajte, že dokonca aj pred vami má prednosť napríklad električka, aby nemeškala a tak by dodržala časový harmonogram cestného poriadku. Ani vám sa často nepáči, teda keď využívate hromadnú dopravu, že mešká. Možno to je práve kvôli sebeckému chodcovi.

Ďalším prípadom nezodpovedného chodca je, že sa vrhne priamo na prechod, pričom motorové vozidlo je pár metrov od neho a už nemá šancu dobrzdiť. Stojí vám to za to? Pred vstupom na prechod zvážte situáciu na vozovke. Dávajte si pozor, ak ste na frekventovanej ceste a autá prichádzajú z viacerých strán.

Vodiči sú povinní vás pustiť, takže pre vás máme malý tip – postavte sa úplne na okraj, na poslednú čiaru prechodu. Akonáhle už priamo stojíte na prechode, vodiči by vás podľa správnosti mali pustiť. Plus, keby tam bola polícia a niekto by vás nepustil, okamžite by dostal pokutu.

Čo však v prípade, že nikde po blízku nie je prechod? Aj na to platí pravidlo. Cez vozovku sa smie prechádzať kolmo na jej os. Avšak, berte ohľad na vzdialenosť a rýchlosť jazdy motorového vozidla, pretože v takom prípade by ste nemali ohrozovať rýchlosť a smer jazdy vozidla. Nezabudnite, že pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, že sa nevrhá do nebezpečenstva.

Pevne dúfame, že vám tieto rady pomohli a na vozovke budete zodpovední nie len voči sebe, ale aj voči vodičom. Neohrozujte svoje zdravie, pretože vy ste tí, ktorí sú nechránení a vo väčšom nebezpečenstve. Vaše zodpovedné správanie sa podpíše aj na celkovej štatistike nehodovosti na cestách.

 

Komentáre

Čítajte tiež