Viete, aké doklady pri jazde musíte mať pri sebe či vo vozidle?

doklady od vozidla zdroj: Autoblsak.sk

Tí, ktorí si dennodenne sadajú za volant, vedia, aké dôležité je mať pri sebe všetku potrebnú dokumentáciu. Ak ju nosíte stále so sebou v taške či peňaženke, tak už si ju ani nezvyknete pravidelne kontrolovať.

Niekedy sa však môže stať, že zmeníte tašku či kabelku a akýmsi nedopatrením si „zabudnete“ s ostatnými vecami preložiť doklady od auta. A možno prídete na to až vo chvíli, keď vás zastaví dopravná hliadka a vyžiada si od vás potrebné doklady. Asi darmo budete policajtovi vysvetľovať, že ste si brali inú tašku a doklady ste zabudli v tej druhej. Možné je však všetko, veď človek je tvor omylný a zábudlivý. Lenže takáto zábudlivosť by vás mohla vyjsť príliš draho.

Viete, čo všetko potrebujete pri jazde autom a čo naopak treba nechať doma?

Staršia generácia vodičov zažila už viacero zmien aj v súvislosti s dokladmi od vozidla. Či už išlo o nové formy vodičských preukazov alebo malých/veľkých „techničákov“, vždy bolo potrebné sledovať tieto zmeny a postupne sa im prispôsobovať.

Neustále však pribúdajú noví a noví vodiči, ktorí v tejto téme nie sú ešte doma a môže sa im stať, že na niečo podstatné zabudnú alebo majú pri sebe doklad, ktorý by mať nemali. Neuškodí však opäť si pripomenúť všetky doklady, ktoré musí mať každý vodič pri sebe vo vozidle. Ale dôležité je spomenúť aj tie, ktoré by mali zostať doma.

Doklad, ktorý potrebujete mať so sebou vždy je občiansky preukaz. Ak vás zastavia policajti, pravdepodobne by vám nestačil iba tento doklad. Budú od vás pýtať vodičský preukaz a osvedčenie o evidencii vozidla. Toto sú tri najdôležitejšie doklady, ktoré treba mať počas jazdy autom pri sebe.

doklady od auta
zdroj: Pixabay

Okrem toho, môžu však od vás pýtať aj doklad o povinnom zákonnom poistení, prípadne v zahraničí aj tzv. zelenú kartu, ak cestujete autom. Tiež si môžu vyžiadať doklad o technickej a emisnej kontrole, aby si preverili ich platnosť.

Rozhodne by ste mali nechať doma na bezpečnom mieste veľký technický preukaz, ktorý nemusíte nosiť so sebou, dokonca by vás zaň policajti mohli pokutovať. Paradox? Možno áno, možno nie! V prípade straty alebo krádeže by ste si narobili zbytočné problémy.

Neriskujte a nenechávajte doklady vo vozidle

Spomínam si na jeden prípad spred niekoľkých rokov, keď istý vodič, ktorý bol, mimochodom, vodičom z povolania celý život, si nechal všetky doklady (t.j. občiansky, vodičský, technický preukaz, ako aj osvedčenia o technickej a emisnej kontrole) v odkladacej skrinke vozidla. Vybral sa na pár minút nakupovať do vtedajšieho Baumaxu. Keď sa asi po polhodine vrátil, našiel si rozbité okno na strane spolujazdca, vypáčený kufor. Samozrejme, celé puzdro s dokladmi bolo preč a aj rezerva „zmizla“. V tej chvíli bol majiteľ auta šťastný, že mu neukradli celé auto.

Problémy sa dostavili o pár dní, keď mu volali nejakí neznámi ľudia a tvrdili mu, že našli jeho doklady v smetnom koši a môže si prísť po ne na uvedenú adresu. Ukázalo sa, že išlo o nejakú skupinku zlodejov, ktorí si privyrábali takýmto spôsobom a za tzv. „nálezné“ si pýtali finančnú odmenu. Dotyčný pán im za svoje doklady zaplatil 500 slovenských korún.

Možno si poviete, že toto je ten lepší prípad. Opatrnosti však nikdy nie je dosť! Aj keby ste auto opustili iba na päť minút, vždy si doklady zoberte so sebou. Odcudziť ich možno netrvá skúsenému zlodejíčkovi dlho, vy si však narobíte obrovské problémy, ktoré vám rozhodne za to nestoja!

Komentáre

Čítajte tiež