Nemecko zvádza boj s automobilovými pozérmi. Dôjde k ich úplnému zničeniu?

zdroj: Pexels

Určite ste už začuli zvesti o tom, že Nemecko je na vodičov rýchlych áut prísne. Kto si k neprimeranej rýchlosti dovolí navyše okázalé úpravy, dostane sa po novom do hľadáčika špeciálnej skupiny tamojšej polície. V niekoľkých mestách policajti totiž od roku 2017 aktívne vyhľadávajú v rozpore s predpismi upravené automobily, ktoré buď rovno zabavia alebo pokutujú ich vodiča i majiteľa.

Tieto zákazy a obmedzenia sú ďalším spôsobom v boji proti pretekárom, hluku a znečisťovaniu ovzdušia. Páchateľmi sú vodiči previňujúci sa nadmerným hlukom, príliš zatmavenými oknami či nevhodným správaním v podobe pálenia pneumatík. Podľa úradov je väčšina týchto doplnkov nelegálna – upravené výfukové systémy, fólie a extrémne široké pneumatiky často nie sú schválené ani zapísané v technickom preukaze vozidla.

Navyše obťažujú okolie a znečisťujú ovzdušie. Policajti si myslia, že tvrdým postupom potlačia nelegálne pretekanie a obmedzia počet dopravných nehôd. Alebo aspoň zaistia pokojnejší život tým, ktorí nezdieľajú nadšenie pre revúce motory a páliace pneumatiky.

Všetko sa zrodilo v Mannheime na juhozápade Nemecka. V roku 2016 zriadila polícia proti takzvaným „pozérom“ špeciálnu jednotku pozostávajúcu zo 6 policajtov a úradníkov, ktorí majú na starosť strážiť túto skupinku. V spolupráci so zamestnancami TÜV a Dekry v roku 2017 prezreli 1 284 vozidiel, pričom zakázali prevádzku 238 z nich a celkovo našli na kontrolovaných autách 459 nedostatkov.

Vďaka úspešnosti týchto akcií došlo k zakladaniu podobných skupín v Hamburgu, kde za prvé štyri mesiace činnosti tamojšej jednotky bolo z prevádzky vykázaných 62 automobilov. Miestne orgány boli s výsledkami natoľko spokojné, že sa hneď inšpirovali ďalšie mestá.

S platnosťou od 1. marca 2018 nastúpila vo Frankfurte nad Mohanom do akcie kontrolná skupina KART (Kontrolleinheit Autoposer, Raser und Tuner). Neďaleký Kolín zaviedol zoskupenie Soko Rennen. Vie sa aj o Düsseldorfe, kde loví partia nazvaná AG Tuning. Ďalšie mestá ako Regensburg, Hannover, Mainz alebo Kassel nezostali pozadu.

zdroj: Pexels

Najznámejšou obeťou sa stal nemecký ex-reprezentant vo futbale Tim Weise, ktorý musel svoje auto Lamborghini Aventador odovzdať na prieskum technických zmien. Pri obiehaní polície sa strážnici hneď činili a namerali mu 136 decibelov, namiesto povolených 88. „Len som chcel ísť nakupovať vianočné darčeky,“ povedal Wiese, ktorého v prípade potvrdenia nehomologovaných dodatočných zásahov čaká pokuta.

Vyšetrovanie zdrojov príjmov majiteľov

Podľa Nemcov je nevhodné konanie vodičov stále častejšie, a tak v ďalších mestách vznikajú zvyčajne tzv. Soko Auto Poser, špeciálne útvary polície zasahujúce proti automobilovým pozérom.

Jedným z najznámejších priaznivcov týchto jednotiek je hamburský poslanec Dennis Gladiator, ktorý navrhuje, aby polícia začala vyšetrovať aj zdroje príjmov majiteľov áut nachytaných s problematickými úpravami a v prípadne potreby ich začala stíhať. „Nie je tajomstvom, že obzvlášť veľmi mladí vodiči luxusných áut financujú svoj život zločinom. Mali by sme teda dôsledne využívať nové možnosti vytvorené pre konfiškáciu majetku nadobudnutého trestnou činnosťou,“ hovorí Gladiator, ktorý si neželá, aby záujem polície o pozérov končil u prípadného vyradenia auta z prevádzky.

Svoje vyhlásenia Gladiator opiera o prácu Soko Autoposer. Ich štatistiky sú totiž impozantné – do konca mája mala kontrolná skupina 1761 kontrolovaných vozidiel, v 458 prípadoch boli chyby také závažné, že povolenie na prevádzku zaniklo. To znamená, že takmer každé tretie kontrolované vozidlo bolo nezákonne zmenené, a preto už nie je oprávnené.

Zabavená motorka pôjde na dražbu

Ak ste predpokladali, že polícia sa zameriava len na automobily, tak potom prípad 22 ročného motorkára prerokovávaný okresným súdom v Hamburgu vás vyvedie z omylu. Muž obvinený z jazdy mestom rýchlosťou 129 km / h bol odsúdený za účasť na nelegálnych cestných pretekoch. Hamburský rozsudok by sa mohol stať precedensom, pretože je to prvýkrát, čo súd vyvlastnil odsúdeného.

Bývalý majiteľ musel odovzdať Yamahu MT-10 vrátane vodičského preukazu. Štát po ňom navyše chcel finančnú pokutu vo výške 2 400 Eur. Ako oznámil hovorca súdu, motocyklista sa pôvodne odvolal proti sankčnému rozhodnutiu, ale potom odvolanie stiahol. Súdne rozhodnutie nebolo ďalej napadnuté žiadnymi procesnými obštrukciami a nadobudlo právoplatnosť.

zdroj: Pexels

Ako uvádza správa „Hamburg Morgenpost“ odsúdený vlastnil motorku od mája 2018. Investoval do nových dielov zhruba 2 000 Eur a o šesť mesiacov neskôr začali konflikty s jednotkami strážiacimi Nemecko pred podobnými pozérmi. Motocykel bude nakoniec predaný v zatiaľ bližšie nešpecifikovanej aukcii.

Boj s pozérmi sa vzťahuje aj na turistov

Pokiaľ cez leto plánujete spoznávať svet a prechádzať aj cez Nemecko dajte si veľký pozor, aby ste neskončili ako skupinka britských turistov. Tí, ako priaznivci tuningu vyrazili na zjazd do  Wöertherseetreffen, kde sa však nedostali, pretože ich autá boli zabavené nemeckou políciou. Ak teda nechcete ísť domov pešo, poprípade autobusom uistite sa, že vaše auto nevyčnieva z radu.

Komentáre

Čítajte tiež