Elektromobil vs. benzínový automobil: Ktorý je ekologickejší?

Vplyv Elektromobilu a benzínového automobilu na životné prostredie Zdroj: Pixabay

Či už sa jedná o elektromobil alebo benzínový automobil, oba majú svoje výhody, ale samozrejme i nevýhody. V nasledujúcom článku si však povieme o tom, ktorý automobil je lepší, najmä čo sa týka šetrenia životného prostredia.

Čínska štúdia o emisiách a ich vplyvoch na zdravie

Elektromobily (ale aj hybridné vozidlá) sú spájené s ekológiou. Hovorí sa o nich, že sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Ale je to naozaj pravda? Ak chcete poznať skutočnú pravdu, musíte sa zamerať nielen na to, čo vychádza z výfuku, ale aj na ďalšie vplyvy či okolnosti.

Podľa jednej čínskej štúdie, s názvom Elektromobily v Číne: Emisie a vplyvy na zdravie, nie je celkom pravda, že elektromobily sú ekologickejšie, práve naopak.

Na tejto štúdii sa podieľali autori Shuguang Ji , Christopher R. Cherry, Matthew J. Bechle, Ye Wu § a Julian D. Marshall a porovnávali, koľko splodín vyprodukuje elektromobil a koľko vozidlo s bežným pohonom.

Automobil na benzín
Zdroj: Pixabay

Ktorý je ekologickejší? Elektromobil alebo benzínový automobil?

Elektromobil nie je veľmi šetrný k životnému prostrediu – skutočnosťou je, že elektromobil porazil vozidlo s bežným pohonom. Možno si poviete, že je to hlúposť. Avšak čínska štúdia zdôrazňuje, že nie priamo elektrické vozidlo vyprodukovalo výrazne viac emisií skleníkových plynov, ale zdroje, ktoré sa na jazde podieľajú.

Faktom je, že zdroje, ktoré batériam dodajú elektrinu sú vyrábané v elektrárňach a tam už vzniká samotné znečistenie. Takže nie priamo v motore, ale ešte počas výroby. No v tomto prípade je ho však omnoho viac.

elektromobil Tesla
Zdroj: Pixabay

Ktorá je najekologickejšia možnosť dopravy a ktorá tá nájhoršia?

Štúdia uvádza, že najhoršou možnosťou pre zdravšie ovzdušie je dieslové vozidlo. A výsledok vás možno prekvapí, pretože štúdia uviedla za najekologickejšie riešenie dopravy elektrobicykel.

Ak by sa však v budúcnosti našiel spôsob, ako vyrobiť batérie do automobilov s ohľadom na životné prostredie, v takom prípade by elektromobily zvíťazili nad vozidlami s dieslovým či benzínovým pohonom.

Pozrite si video, kde uvidíte porovnanie elektromobilu Tesla a automobilu s benzínovým mototrom:

 

Komentáre

Čítajte tiež