Je potrebné pred jazdou v zime nechať zohriať motor?

Jazdenie v zime zdroj: Pixabay

V dnešnom článku sa budeme venovať častej otázke motoristov – je potrebné pred jazdou v zime nechať zohriať motor na voľnobehu? Ohľadom tejto témy koluje v spoločnosti mnoho mýtov, poďme sa tak pozrieť, aká je pravda.

Staré verzus nové auto

Veľa ľudí, ktorí zastávajú názor, že pred jazdou v zime je potrebné nechať motor zohriať niekoľkominútovým bežaním na voľnobeh, majú tento (zlo)zvyk zo starších áut. Karburátorovým motorom skutočne prospievalo, keď ste ich nechali pred jazdou v zime trochu zohriať.

No čo je hlavné, tieto motory pracovali s oveľa nižšou efektivitou ako moderné motory, teda produkovali väčšie tepelné straty. Táto skutočnosť sa v realite prejavila tak, že motor sa dokázal do určitej miery zohriať aj pri voľnobežných otáčkach.

zasnežené auto
zdroj: Pixabay

V dnešnej dobe je však situácia odlišná. Moderné motory pracujú s vysokou efektivitou, produkujú tak menej zbytočného tepla ako motory spred 20 rokov. Znamená to len jedno – moderný motor sa na voľnobežných otáčkach jednoducho nedokáže zohriať.

Samozrejme, záleží od motora. Benzínové motory sa v zásade na správnu prevádzkovú teplotu dostávajú skôr naftové, no ani benzínový motor svoju správnu prevádzkovú teplotu (90 stupňov Celzia) nedosiahne na voľnobežných otáčkach.

zamrznuté auto
zdroj: Pexels

Ako postupovať správne?

Pri dnešných autách tak platí jedno – „zohrievaním“ motora na voľnobehu motor v skutočnosti nezohrievate, respektíve, zohrievate len minimálne. Na to, aby sa motor skutočne zohrial, je potrebné, aby sa autom pohybovalo.

Ráno tak auto pokojne naštartujte a nechajte ho naštartované, kým oškriabete ľad z okien, prípadne odmetiete sneh. Následne sa rozbehnite, studený motor však v žiadnom prípade nevytáčajte do vysokých otáčok, snažte sa ho držať v optimálnych otáčkach, okolo 2000 ot/min. Ak na oknách nie je ľad ani sneh, ihneď po naštartovaní auta môžete pokojne vyraziť. Základom je zohriať motor pokojnou jazdou v premávke.

Ako postupujete pred jazdou v zime vy?

Komentáre

Čítajte tiež