Dotácie na kúpu elektromobilu. Viete, koľko môžete dostať od štátu peňazí?

dotácie od štátu pre elektromobily zdroj: Pixabay

Určite mnohí z vás už počuli o tom, že môžete získať dotácie na kúpu elektromobilu. Ministerstvo Hospodárstva Slovenskej republiky nedávno predstavilo konečné informácie k dotáciám na autá s ekologickým pohonom. Akých áut sa to bude týkať a koľko dostanete od štátu?

Dotácie pre elektromobily a Plug-in hybridy

V prvom rade si treba upresniť typy vozidiel, pri kúpe ktorých môžete požiadať o dotáciu. V prvom rade pôjde o elektromobily, čiže vozidlá na čisto elektrický pohon. Rovnako to bude aj u Plug-in hybridov, ktoré sú poháňané spaľovacím motorom a elektromotorom, ktorý poháňa batéria. Bohužiaľ, vynechané budú vozidlá typu hybrid, ktoré sú cenovo dostupnejšie a nepotrebujú byť nabíjané z elektrickej siete.

Čo sa týka konkrétnych čísiel, tak rezort hospodárstva vyčlenil na tento projekt až 5 miliónov eur. Dotácie budú poskytované až pokiaľ sa táto suma nevyčerpá. Na kúpu čisto elektrického auta dostanete pevnú čiastku 8 000 eur, zatiaľ čo plug-in hybrid zadotuje rezort sumou 5 000 eur.

dotácie pre elektromobily
zdroj: Pixabay

Aké sú podmienky pre získanie dotácie na elektromobil?

Maximálna suma dotovaného auta pritom nesmie presiahnuť hranicu 50 000€ s DPH. Pre požiadanie o dotáciu stačí ísť na stránku www.chcemelektromobil.sk a vyplniť formulár.

Učiniť tak môžete už od 11. decembra 2019 (môžete sa registrovať na spomínanej stránke a zistiť tak viac informácií), pričom 17. decembra 2019 bude možné podávať prvé žiadosti.

Veľmi nezvyčajnou podmienkou je aj 300-slovný motivačný list, v ktorom budete musieť objasniť, prečo o dotáciu žiadate a čo vás k tomu motivuje.

dotácie na elektrrické auto
zdroj: Pixabay

Ak vám žiadosť prejde, máte 12 mesiacov na to, aby ste si daný typ vozidla zaobstarali. Automobil potom budete musieť vlastniť najmenej 2 roky, nemôže byť financovaný leasingom a musíte byť jeho prvý majiteľ.

Fyzické osoby a živnostníci si týmto spôsobom môžu zaobstarať len jedno vozidlo, pričom právnické osoby bude obmedzovať maximálna suma 200 000 eur. Fanúšikov a budúcich majiteľov áut značky Tesla určite poteší aj fakt, že dotáciu je možné využiť aj na vozidlá nadobudnuté v zahraničí.

Šrotovné nakoniec do dotácií zakomponované nebolo

Nenaplneným očakávaním majiteľov starších vozidiel je šrotovné, ktoré nakoniec do dotácií zakomponované nebolo. Ak by sa ku dotáciam zarátal aj šrotovný bonus za vyradenie auta z prevádzky, určite by to namotivovalo väčšiu skupinu potencionálnych kupcov.

Komentáre

Čítajte tiež