Ako zistiť, či je počet najazdených kilometrov skutočný?

Zdroj: Pixabay

Mnoho ľudí zo Slovenska sa domnieva, že ak si dá doviesť automobil napríklad z Nemecka, tak v takom prípade bude mať vozidlo aj reálny počet kilometrov. Však stáčanie kilometrov je v tejto krajine trestné. Ale je to skutočne pravda, že dovezené vozidlo bude mať reálny počet kilometrov?

Veruže nie je, pretože i keď je stáčanie kilomterov napríklad v spomínanom Nemecku trestné, i tak sa predajcovia áut neštítia najazdené kilometre „vylepšovať“ (znížiť ich reálny stav).

Počet najazdených kilometrov

Počet najazdených kilometrov hovorí o opotrebovaní automobilu. Reálny počet kilometrov vie pekne napovedať o možných opravách. Je pravdepodobné, že auto s nižsím počtom kilometrov bude potrobovať menej investícií, ako to, ktoré ich má viac. Avšak nielen počet najazdených kilometrov treba brať do úvahy pri kúpe vozidla, ale i jeho technický stav.

Zdroj: Pixabay

Prečo spomíname i technický stav vozidla? Pretože na pohľad auto, kotré má najazdených napríklad 140 000 km vôbec nemusí byť reálny stav. Dôvodom je to, že kilometre sa na Slovensku (a nielen tu) stáčajú bežne (od 20. mája 2018 i Slovensko bojuje proti stáčaniu kilometrov). A práve technický stav vám čo to viac povie o celkovom stave vozidla.

Stáčanie kilometrov

Číslo na odometri nie je zárukou skutočných prejazdených kilometrov automobilu. S počítadlom vedia mnohí „špekulanti“ manipulovať a tak aj vylepšiť počet najazdených kilometrov.

Ako to funguje? Pozrite si nasledujúce krátke video, v ktorom uvidíte ako ľahko sa dá zmeniť stav počítadla kilomotrov v automobile. Túto reportáž natočil nemecký autoklub ADAC:

Po novovm už aj Slovensko bojuje proti stánčaniu kilometrov

Od 20. mája 2018 je na Slovensku daná zákonom povinnosť, že podnikatelia (právnické i fyzické osoby), ktorí podnikajú s cestnými motorovými vozidlami, musia zasielať (prispievať) informácie o vozidlách do RPZV (Registra prevádzkových záznamov vozidiel). Podrobnejšie informácie nájdete v ustanovení § 48 ods. 3 zákona (č.106/2018) o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Tieto údaje sú dostupné vo forme výpisu, tzv. ODO-Pass. Tento výpis je možné vyhotoviť (vytlačiť) iba po vykonaní kontroly na počítadle prejdenej vzdialenosti (odometra) a po následnom vykonaní zápisu aktuálnej hodnoty najazdených kilometrov spolu s fotodokumentáciou do registra.

Ak sa zistí neoprávnená manipulácia so zobrazovanou hodnotou odometra  alebo neoprávnená manipulácia s odometrom vozidla, sú spomínané osoby povinné túto skutočnosť (ako aj všetky im známe identifikačné údaje) bezodkladne oznámiť Slovenskej obchodnej inšpekcii.

Zdroj: Pixabay

Žiadajte od predajcu ODO-Pass, pri dovezenom vozidle žiadajte ODO-Pass EU

ODO-Pass je Výpis z registra prevádzkových záznamov vozidiel, v ktorom sa dozviete celú históriu vozidla. To znamená, že sa z neho dozviete aj počet najazdených kilometrov. V prípade dovezeného motorového vozidla žiadajte ODO-Pass EU, v ktorom sú informácie o najazdených kilomteroch z EUCARIS-u (zo zahraničia). ODO-Pass EU môžu tlačiť len pracoviská kontroly originality.

Ak je ODO-Pass EU vytvorený, údaje sa zaznamenajú aj do Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV). Výpisy sa tlačia na špeciálny papier a majú aj ochranné prvky, aby sa zamedzilo rôznym podvodným praktikám a falšovaniu.

Overenie platnosti ODO-Pass-u

Samozrejem, môžete mať aj pochybnosti, či je ten výpis naozaj pravý a skutočný. V takom prípade si môžete overiť jeho platnosť. Overenie je jednoduché a je možné ho vykonať aj z pohodlia domova. Stačí ísť na webstránku Registra prevádzkových záznamov vozidla, a následne máte dve možnosti a to buď priamo na úvode overiť platnosť ODO-Pass/ ODO-Pass EU alebo prejsť na podstránku www.rpzv.sk/Overit.

Výpis je možné si overiť podľa čísla výpisu –  v takom prípade treba uviesť číslo výpisu (číslo ODO-Pass-u/ODO-Pass-u EU), dátum posledného záznamu ODO-Pass-u a posledný stav kilometrov v ODO-Pass-e .

Overenie ODO-Pass-u
Zdroj: www.rpzv.sk

Druhým spôsobom je vyhľadanie podľa identifikačného čísla vozidla VIN, kde stačí len zadať identifikačné číslo vozidla.

VIN číslo  (Vehicle Identification Number) slúži na overenú a najmä spoľahlivú identifikáciu automobilu. Slúži podobne ako napríklad odtlačok prsta, pretože žiadne vozidlá nemajú rovnaké VIN číslo. Skladá sa celkom zo 17 znakov (číslice a veľké písmená), pričom každý znak má nejaký význam. Vo VIN čísle možno identifikovať napríklad krajinu, kde bolo vozidlo vyrobené, farbu vozidla, obsah mototra a mnoho iného. 

Veľkou výhodou je, ak predajca uvedie VIN číslo vozidla v inzeráte. Ak nie je v inzeráte napísané, skúste ho požiadať, aby vám predajca VIN číslo povedal (prípadne  napísal do SMS alebo do e-mailu). Pokiaľ predajca nič netají, bez problémov vám toto číslo poskytne.

Overenie automobilu podľa VIN čísla
Zdroj: www.rpzv.sk

Je logické, že stav najazdených kilometrov sa má postupne zvyšovať a teda aj v zobrazených údajoch by sa hodnoty mali postupne zvyšovať. Ak však zistíte, že na ODO-Pass-e je nižší stav kilometrov, v takom prípade nie je niečo v poriadku a teda sa môže jednať o manipuláciu s počítadlom prejdenej vzdialenosti.

Platnosť oboch výpisov (ODO-Pass, ODO-Pass EU) je aktuálna dovtedy, pokiaľ sa do Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV) nezadajú nové údaje.

Pri kúpe ojazdeného vozidla sa zamerajte aj na technický stav vozidla

Pri kúpe vozidla odporúčame, aby ste sa nezamerali čisto len na počet najazdených kilometrov. Veľmi dôležité je dbať na technický stav vozidla a či bolo auto pravidelne servisované. Viac o tom si však prečítajte v tomto článku.

Zdroj:  www.rpzv.sk

Komentáre

Čítajte tiež