Ako vybrať tie správne pneumatiky na automobil? Poradíme vám!

pneumatiky zdroj: Pixabay

O bezpečnosti na cestách poúčame už malé deti, aby dodržiavali predpisy a pravidlá cestnej premávky. No niekedy sami nevenujeme dostatočnú pozornosť stavu svojho vozidla, ktorého veľmi dôležitou súčasťou sú pneumatiky. Tie jediné majú priamy kontakt s vozovkou. Z tohto dôvodu by ste výber pneumatík nemali za žiadnu cenu podceňovať!

Nepodceňujte dezén pneumatiky

To, že pneumatiky vyberáme aj podľa značky automobilu, je jasné aj laikovi. Prispôsobujeme rozmery pneumatík svojmu vozidlu a snažíme sa zorientovať v tom obrovskom množstve ponúk.

Viacerí sa riadite cenou a nechcete investovať do tejto kúpy viac peňazí, pretože to pokladáte za zbytočné. Chyba! Podcenenie výberu správnych pneumatík môže mať na ceste katastrofálne následky nielen pre vás, ale i pre ostatných.

Aké sú teda kritériá výberu správnych pneumatík? V kamenných obchodoch, ale i v mnohých e-shopoch nájdete množstvo pneumatík, ktoré sa líšia rozmermi, ako aj určením a ďalšími vlastnosťami.

letne pneumatiky
Zdroj: Pixabay

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, aký dezén na pneumatike chcete mať. Dezén je veľmi dôležitým kritériom pri kúpe letných, ale aj zimných pneumatík. Rozhodujúco vplýva na jazdné vlastnosti. Do úvahy treba brať aj hĺbku dezénu, ktorá sa líši v závislosti na ročnom období. Zimné pneumatiky by mali mať dezén minimálne 3 mm, v prípade letných penumatík by mal mať dezéen 1,6 mm. Odborníci však odporúčajú používať pneumatiky s hĺbkou dezénu 5 mm a viac.

Letné pneumatiky vyberajte s rozumom

Blíži sa letná sezóna a s ňou aj prezúvanie pneumatík. Ak ste už zodrali letné pneumatiky, v takom prípade je najvyšší čas poobzerať sa po nových. Skôr než vyberiete konkrétny model a typ pneumatík, mali by ste si zistiť ich veľkosť. Veľkosť pneumatík predstavuje niekoľko hodnôt, ktoré sú vyjadrené v číslach. Napríklad na pneumatike nájdeme tieto číselné hodnoty: 175/65 R16 – táto číslená hodnota určuje šírku, profil a vnútorný priemer pneumatiky.

Ak už viete rozmer vašich pneumatík, neostáva vám nič iné, ako pristúpiť k samotnému výberu. Vyberať by ste mali s rozumom a nie podľa ceny, pretože na vlastnej bezpečnosti a na bezpečnosti našich blízkych sa neoplatí šetriť. V prípade, ak sa neviete sami rozhodnúť, ktoré pneumatiky sú pre vás tie najvhodnejšie, tak skúste požiadať o pomoc odborníkov. Mali by vám ochotne a radi poskytnúť odbornú radu.

Komentáre

Čítajte tiež