Ako ušetriť na spotrebe? Prinášame pár tipov

spotreba paliva zdroj: Pixabay

Rieši ju každý vodič – áno, reč je ako inak o spotrebe vozidla. Neraz robí všetkým vodičom vrásky, hlavne vtedy, keď médiá prinesú správu o zvyšovaní cien palív. Nikomu v tej chvíli nie je do smiechu. Jazdiť potrebujeme, ale faktom je, že na vodu či vzduch nám auto v žiadnom prípade nepôjde.

Spotrebu auta ovplyvňujú viaceré faktory, ako sú napr. štýl jazdy, motor auta i samotný model vozidla. V neposlednom rade aj vek auta, pretože všeobecn platí, že čím staršie vozidlo, tým vyššia spotreba. Bohužiaľ, toto tvrdenie je pravdivé. Predsa však existuje niekoľko spôsobov, rád a tipov, pomocou ktorých sa dá spotreba auta znížiť aspoň na primeranú či únosnú mieru.

Vplyv faktorov na zníženie spotreby

Faktorov, ktoré majú priamy vplyv na spotrebu vozidla je pomerne veľké množstvo. Nie všetky môže ovplyvniť samotný vodič, niektoré však áno. Medzi tie, ktoré môže ovplyvniť vodič patrí napríklad štýl jazdy, technický stav vozidla, pneumatiky a pod. To sú veci, za ktoré nesie zodpovednosť majiteľ vozidla, respektíve vodič.

Určite si každý motorista z času na čas zafrfle, že ho jeho štvorkolesový tátoš stojí veľa peňazí a má veľmi vysoký „apetít“. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch mu sami ten apetít zvyšujeme.

palivo
zdroj: Pixabay

Ako je možné znížiť spotrebu paliva, ušetriť a aj si predĺžiť životnosť svojho vozidla? Úplne jednoduchými radami: správnym nahustením pneumatík a ich pravidelnou kontrolou, plynulou jazdou, pravidelnou výmenou vzduchového filtra, rozumným používaním klimatizácie, správnym palivom a olejom či tankovaním plnej nádrže.

Na spotrebe sa dá ušetriť aj na dovolenke

Keď sa chystáte na letnú dovolenku autom, určite si ju plánujete s dostatočným predstihom. Skontrolujete technický stav vozidla, prípadne dolejete kvapaliny, samozrejme natankujete a snažíte sa na nič nezabudnúť. Veľmi dôležitým faktorom je aj naplánovanie samotnej trasy, pretože vždy je na výber viacero možností.

Ak chcete ušetriť na spotrebe, potom voľte tú trasu, ktorá je najkratšia. Ak väčšiu časť trasy tvorí rovina alebo diaľnica, rozhodne preraďte na vyšší rýchlostný stupeň a pridajte plyn razantnejšie. Sú to možno detaily, ale veľmi dôležité, ak chcete jazdiť úsporne.

Dobrá rada na záver pre všetkých, ktorí jazdia každý deň – ak je to možné, vyhýbajte sa dopravnej špičke a zbytočným kolónam. Ak je vaše vozidlo vybavené tempomatom, tak v takom prípade ho na dlhšie trasy používajte. Pocítite to i na spotrebe paliva.

Komentáre

Čítajte tiež