Ako odomknúť dvere na aute, ak ste sa vymkli?

Ako odmknúť zabuchnuté auto zdroj: Pexels

Chystáte sa sadnúť do auta a pri chytení a potiahnutí za kľúčku zistíte, že je auto zamknuté? Obzvlášť nepríjemná situácia, ak ešte vidíte kľúče na sedačke spolujazdca. Popravde, vôbec nie je zložité sa do tejto situácie dostať, hlavne ak sa niekam ponáhľate. Vy však potrebujete rýchlo odomknúť auto a čo v takejto situácií robiť?

Moderné autá so štartovaním bez potreby vsunutia kľúča do zapaľovania síce majú senzory, ktoré umožňujú snímanie polohy kľúča v aute, ale pri starších modeloch sa dá vymknúť pomerne jednoducho.

Stačí, že kľúč po vytiahnutí niekam položíte, aby ste si ešte rýchlo pobalili veci, ale keď vystupujete, necháte ho v aute. Potom odídete, auto sa automaticky po určitom čase zamkne a keď po práci chcete nastúpiť, už nemáte ako. Aké sú však v takejto situácií možnosti? Ponúkame vám možnosti, ako odomknúť auto.

Zavolajte zámočníka

V prípade, že máte doma náhradný kľúč, najlacnejšia možnosť bude sadnúť do taxíka a ísť si vziať náhradný (ak ho teda máte doma k dispozícií). Ak sa však nachádzate ďaleko od domova, v takom prípade je jednoduchšie zavolať zámočníka. Je to tá najjednoduchšia a najspoľahlivejšia možnosť.

Jednou z nevýhod je, že pravdepodobne budete čakať dlhší čas. Špecializované firmy vedia auto odomknúť aj bez poškodenia, takže zámky na vašom aute budú plne funkčné aj po „zákroku“. Ak ale nechcete platiť drahéhé zámočníka, máte ešte niekoľko možností.

Pomoc od predajcu auta

Niektoré značky po kúpení auta ponúkajú servisnú pomoc v prípade poruchy na cestách zadarmo. Ak máte aktivovanú službu tohto typu, možno budete mať šťastie a pod poruchy bude zaradené aj vymknutie sa. Treba sa len informovať, buď na internetovej stránke predajcu alebo najistejšie máte, ak rovno zavoláte do predajne, kde sa automobil kupovali.

Ak ste však auto kupovali zdruhej ruky, teda na nejakej inzercii áut alebo niekde po známosti, v takom prípade bude horšie zistiť, kde sa auto pôvodne kupovalo.

odomknúť auto
zdroj: Pexels

Použite šnúrku so slučkou

Na starších modeloch áut býval mechanizmus zamykania dverí auta doplnený o malý kolík, ktorý sa vysúval z dverí pri odomknutí a zasúval pri zamknutí. Slúžil na to, aby sa dali dvere manuálne odomknúť alebo zamknúť zvnútra. Ak máte šťastie a vaše auto má na vrchu tohto kolíku širšiu plochu v tvare gombíka, môžete skúsiť trik so slučkou.

Budete potrebovať tenký kus niečoho pevného, najlepšie v tvare malého klinu. Tým sa pokúste nadvihnúť tesnenie okolo hornej hrany okna, aby ste cez medzeru medzi sklom a rámom dverí mohli prevliecť šnúrku so slučkou na konci. Potom ju spustite ku kolíku a snažte sa ju zachytiť o spomínanú plôšku na vrchu kolíku. Ak sa vám to podarí, skúste potiahnuť a tým kolík vysunúť, čím dvere odomknete. V minulosti sme vám písali článok o tom, ako odomknúť auto do 30 sekúnd, odporúčame vám ho si opäť prečítať a pozrieť v ňom video, v ktorom uvidíte konkrétny spôsob otvorenia auta.

V krajnej núdzi pomôže aj dlhý drôt

Veľa novších modelov automobilov má na odomykanie dverí napríklad tlačidlo, alebo musíte raz potiahnuť kľučku na otvorenie dverí aby sa odomkli. V tomto prípade vám dokáže pomôcť dlhší kus pevného drôtu, ktorý môžete nájsť napríklad vo forme vešiakov na oblečenie.

Opäť si budete musieť otvoriť prechod medzi oknom, tesnením a rámom dverí, kadiaľ môžete drôt prestrčiť. Potom už je len na vašej šikovnosti, ako sa k mechanizmu na odomknutie dostanete a či ho dokážete týmto spôsobom použiť. Avšak pamätajte na to, že to bude náročný, dlhý a bohužiaľ, možno aj neúspešný boj. Preto využitie tejto možnosti si veľmi dobre rozmyslite.

Komentáre

Čítajte tiež