Ako ochrániť auto pred koróziou?

korózia na aute zdroj: Pexels

Korózia je zákerná vec. Pozerať sa na to, ako zaživa „rozožiera“ nášho štvorkolesového miláčika, je veľmi smutný pohľad. Možno sa tak pýtate, čo robiť, aby ste svoje auto spoľahlivo od korózie ochránili. Máme pre vás niekoľko tipov.

Obávaná zima

Téma korózie je často diskutovaná práve v zimnom období. Totiž, korózia je dlhodobý chemický proces, dôsledkom ktorého kov, z ktorého je vyrobená karoséria vozidla, postupne mení svoje zloženie a premieňa sa na výsledný produkt, ktorý sa navonok javí a označuje ako hrdza. Keďže sa jedná o chemický proces, existujú chemické vplyvy, ktoré ho dokážu urýchliť. Významným urýchľovačom hrdzavenia je napríklad slané a vlhké prostredie, s ktorým sa auto stretáva najmä na zimných cestách.

Problémom zimy sú aj posypové kamienky, ktoré odletujú z cesty a poškodzujú nielen samotný lak vozidla, ale narúšajú aj protikoróznu vrstvu pod lakom, prípadne na podvozku. Na obitých miestach karosérie je plech nechránený, rýchlo podľahne vonkajším vplyvom a začne hrdzavieť.

Auto s koróziou
zdroj: Pixabay

Zákutia karosérie sú najproblematickejšie

Možno ste si všimli, že hrdza sa vo väčšine prípadov vyskytuje na lemoch blatníkov, prahoch dverí a na podvozku. Síce viditeľné hrdzavenie karosérie je typické najmä pre staršie autá, ktoré majú slabšiu továrenskú protikoróznu ochranu, v bezpečí nie sú ani moderné autá. Kým väčšina výrobcov si dáva záležať na kvalitnej ochrane plechov karosérie, ak sa o auto dlhodobo nestaráte, náporu korozívnych vplyvov navždy neodolá a po čase začne taktiež hrdzavieť. Najmä na podvozku.

Hrdza sa začne vyskytovať tam, kde je kov dlhodobo vystavovaný korozívnym vplyvom, teda nánosom nečistôt s cesty, ktoré obsahujú vlhkosť, soli a ďalšie nežiadúce zložky. Nečistoty z cesty sa usádzajú najmä v dutinách karosérie, ktoré sa bežne nedajú len tak jednoducho vyčistiť.

Rizikové sú prakticky všetky časti podvozka, ktoré sú neustále vystavované vlhkosti a nečistotám z cesty. Podvozok sa ťažko umýva, respektíve, máloktorý vodič ho detailne a pravidelne čistí. Pre prahy a lemy platí to isté – zo zadnej časti týchto karosárskych dielov sú často rôzne dutiny, do ktorých sa dostávajú nečistoty, ktoré následne urýchľujú koróziu.

Korózia na Mitsubishi

Pravidelná starostlivosť je základ

Rada nad zlato znie – ak chcete auto ochrániť pred koróziou, pravidelne ho umývajte. Pri umývaní dbajte najmä na kvalitné vyčistenie rizikových miest. Umývanie auta je dôležité najmä v zime. Vyvarujte sa však čisteniu vodou, ak sú vonkajšie teploty pod bodom mrazu. No kedykoľvek, keď sa teploty vyšplhajú nad nulu, choďte auto detailne umyť.

Druhým pomocníkom, ktorý ochráni auto pred hrdzou, je protikorózny nástrek. Na trhu existujú rôzne protikorózne nástreky určené na ochranu dutín karosérie a podvozku. Ak sa rozhodnete ísť touto cestou, odporúčame kúpu kvalitného výrobku, keďže lacné antikorózne nástreky majú krátku životnosť. Kvalitné ochranné nástreky sú na báze syntetických voskov, ktoré sú pružné, no zároveň odolné. Časti podvozku a dutiny ochránia pred chemickými vplyvmi solí, ale aj pred kamienkami. Majú životnosť 2 – 4 roky, následne je možné jednoducho aplikovať ďalší nástrek. Ideálne je aplikovať protikorózny nástrek na ešte nové, respektíve málo hrdzavé vozidlo. Ak už vaše auto napadla hrdza, antikorózny nástrek sa dá aplikovať tiež, no proces je o niečo náročnejší.

Hrdzavé auto nielenže neesteticky vyzerá, naviac je nebezpečné. Ak hrdza začne napádať nosné časti, pri nehode auto nedokáže posádku dostatočne ochrániť. Hrdzu tak rozhodne neberte na ľahkú váhu. Stačí dobrá starostlivosť, prípadne spomínaný antikorózny nástrek podvozku a dutín, a problém s hrdzou je vyriešený! Aké opatrenia proti hrdzi využívate vy? Podeľte sa s nimi v komentároch!

Komentáre

Čítajte tiež