Ako nezabudnúť na STK a predísť pokutovaniu?

Ako oredísť pokute za neplatnú EK a TK

Včera sme uverejnili článok Pri zabudnutí na STK vás pokuta neminie ani po novom, Dnes sa dočítate, ako nezabudnúť na STK a predísť pokutovaniu.

Novela zákona o prevádzke motorových vozidiel v cestnej premávke, ktorá vošla do platnosti 20. mája 2018 umožňuje pokutovaným vlastníkom motorového vozidla bez platnej TK, EK alebo i oboch, znížiť pokutu na 1/3. Výška pokuty podľa novely zostáva nezmenená v sume 165€ + 165€, ale novela poskytuje možnosť  znížiť celkovú pokutu len na 110€ (55€ za TK a 55€ za EK). Podmienkou je uhradenie 110€, teda 1/3 celkovej sumy pokuty pri oboch chýbajúcich kontrolách, a splnenie si povinnosti absolvovať chýbajúce kontroly do 15 dní od obdržania pokuty. Ako sa však možno vyhnúť aj minimálnej pokute 110€ za chýbajúce kontroly?

Pokutovaniu sa nevyhneme, ale môžeme sa vyhnúť zabúdaniu na termíny

Z vyššie uvedeného textu vyplýva, že pokutovaniu za neskoro uskutočnenú technickú a emisnú kontrolu sa nevyhneme, no môžeme sa vyhnúť zabúdaniu na termíny, do ktorých musia byť uskutočnené. Termín vypršania platnosti TK a EK nájdeme v Osvedčení o technickej kontrole a Osvedčení o emisnej kontrole vozidla , takisto ich nájdeme vyrazené na štítkoch, ktoré sú nalepené na prednom skle, v dolnom spolujazdcovom rohu. Tam sa však niekedy nepozrieme ako sú dva roky dlhé, a tak je lepšie spoľahnúť sa na technológie.

Využite štátny systém

Jednou z možností je využiť sám štátny systém, ktorý eviduje všetky vozidlá, teda Jednotný informačný systém v cestnej doprave (JISCD), ktorý môže za automatické generovanie pokút ohľadom TK a EK.  Stačí, keď zájdete na stránku www.jiscd.sk a zaregistrujete sa v sekcii Elektronická kniha vozidla (EKV). Systém vás 40 dní pred termínom vypršania TK a EK informuje prostredníctvom  SMS, ale aj e-mailu o blížiacom sa termíne technickej a emisnej kontroly.

Nevýhodou je potreba vlastnenia elektronického občianskeho preukazu. Avšak aj mnohé stanice technickej kontroly používajú vlastné databázy fungujúce na podobnej báze. Stačí sa informovať o podobnej službe v tej vašej. Želáme vám veľa šťastných kilometrov a čo najmenej zabúdania a pokút.

 

Komentáre

Čítajte tiež