4 tipy, ktoré uľahčia jazdenie v zime

jazdenie v zime zdroj: Pexels

Zima je obdobím, na ktoré väčšina šoférov nadáva. Ranné škrabanie zamrznutých okien, odmetanie snehu, či neustále jazdenie v napätí a strachu zo šmyku, vedia spraviť vrásky na čele každého motoristu. Aby sme vám zimné jazdenie trochu uľahčili, pripravili sme si pre vás 4 cenné tipy, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Väčšina tipov, ktoré vám prinášame, sú pritom mimoriadne jednoduché a do svojho života ich môžete aplikovať prakticky okamžite. Bez ďalších úvodných slov, poďme sa na ne pozrieť!

1. Ako si poradiť s námrazou na oknách?

Poznáme to všetci. Vonku je -10, rozospatí ráno prídete ku autu a už z diaľky sa na vás z okien usmieva poriadne hrubá námraza. Tento pohľad nepoteší asi nikoho. Tak tradične z dverí vytiahnete škrabku a v sprievode desiatok hanlivých slov škriabete ľad z okien. Vo väčšine prípadov je vrstva ľadu tak hrubá, že ani po poriadnom pritlačení škrabky nejde dole. Takýmto prístupom si nielenže poškriabete okná, naviac zabijete veľa času a hneď zrána si pokazíte celý deň.

námraza na aute
zdroj: Pexels

Našťastie, je tu aj jednoduchšie riešenie – špeciálny sprej, ktorý je určený na rozmrazovanie ľadu z okien. Rozmrazovacie spreje kúpite v každej predajni auto doplnkov, ale častokrát ich nájdete aj v bežných supermarketoch. Založené sú na alkohole a ďalších chemikáliách, ktoré po nastriekaní na sklo rozmrazia ľad v priebehu niekoľkých sekúnd. Následne už len zvyšný jemný ľad ľahko zoškriabete pomocou škrabky.

2. Čo robiť so zahmlenými sklami?

Druhé negatívum chladného počasia si uvedomíte po tom, ako nastúpite do auta a rozbehnete sa. Okná sa začnú ihneď zahmlievať, najmä, keď idete v aute viacerí. Aj na tento nepríjemný jav našťastie existuje riešenie, dokonca nielen jedno.

Prvým opatrením, ktoré môžete spraviť, je zapnúť klimatizáciu. Princíp fungovania klimatizácie zapríčiňuje to, že klimatizácia nasáva vlhký vzduch z interiéru, ale von vypúšťa vysušený vzduch. Už po niekoľkých desiatkach sekúnd od zapnutia klimatizácie by ste si mali všimnúť, že zahmlenie z okien mizne.

Druhým riešením sú vrecúška proti vlhkosti naplnené absorpčnými látkami, ktoré aktívne pohlcujú vlhkosť z interiéru. Tie môžete ľahko kúpiť, prípadne si vyrobiť vlastné – stačí obyčajné vrecúško alebo ponožka, do ktorej nasypete granule do mačacej toalety. Tie pohlcujú vlhkosť, no zároveň nemajú zápach ani ďalšie vedľajšie účinky.

3. Ako zvládnuť nedotáčavý šmyk?

S nedotáčavým šmykom sa v zime stretne asi každý. Výrobcovia naschvál nastavujú svoje autá tak, aby pri strate trakcie šli predovšetkým do nedotáčavého šmyku, ktorý je ľahšie zvládnuteľný ako pretáčavý. Pri nedotáčavom šmyku auto nedotočí zákrutu, inými slovami, vy síce zatočíte kolesami, no keďže tie stratia trakciu, auto ide stále rovno a nezatočí.

jazdenie v zimnom období
zdroj: Pexels

Dôležitá je prevencia – radšej choďte do zákruty pomalšie, nikdy neviete, či v niektorom mieste nie je ľad. Ak sa vám však rýchlosť nepodarí dobre odhadnúť a začnete cítiť, že predné kolesá strácajú trakciu a auto nezatáča tak, ako by malo, dôležité je zapamätať si jednoduchý postup – v prvom rade plynulo pustite plynový pedál a zároveň držte volant v rovnakej polohe, nikdy sa nesnažte zatočiť viac. Ak volantom zatočíte ešte viac, nezískajú trakciu a zídete s cesty. Tým, že volant držíte v rovnakej polohe, prípadne ho dokonca trochu vyrovnáte, dovolíte kolesám rýchlo chytiť trakc predné kolesáiu a prerušiť tak šmyk.

4. Ako sa vyhrabať, keď zapadnete?

Každému sa v zime občas stane, že zapadne a nevie sa pohnúť. Čo robiť, ak pri sebe nemáte kamarátov, ktorí by vás potlačili? Ak máte auto s predným náhonom a neviete vyjsť kopec, vyskúšajte cúvať. Niekedy spraví jazda na spiatočku naozaj veľký rozdiel.

Ak ste beznádejne zapadli a neviete sa ani pohnúť, vyskúšajte pod poháňané kolesá umiestniť gumenú rohož z interiéru. Je veľká šanca, že kolesá na nej získajú počiatočnú trakciu a zo šlamastiky sa vyhrabete.

Veríme, že naše tipy vám pomôžu a jazdenie v zime bude pre vás oveľa príjemnejším zážitkom!

Komentáre

Čítajte tiež