Viete, kedy je správny čas na prezutie zimných pneumatík?

zdroj: Pixabay

Zimu už máme pomaly pred dverami a nejeden z vás sa určite rozhoduje, či prezuť letné pneumatiky za zimné. Je už správny čas? A prichádza na rad ďalšia otázka – kúpiť nové zimné pneumatiky alebo nechať tie z minulých rokov? Tieto dve otázky si kladie mnoho vodičov. My vám v tomto článku poradíme, kedy je ten správny čas obuť zimné pneumatiky a dozviete sa, kde všade ich musíte mať obuté.

zdroj: Youtube/Michal Karpat-Autožurnál

Kedy je čas na prezutie zimných pneumatík?

Na Slovensku je zo zákona povinné, aby vodiči mali na vozidle zimné pneumatiky obuté od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ sa na vozovke vyskytne súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Zimné pneumatiky sa na vozidlách prezúvajú nielen preto, že to zákon prikazuje, ale najmä z dôvodu bezpečnosti. Môže sa stať, že na cestách bude námraza oveľa skôr ako 15. novembra a preto je vhodné sa orientovať hlavne počasím. V prípade, ak klesne teplota pod 7°C, v takom prípade je rozumné prezuť zimné pneumatiky a to aj v prípade, ak ešte nie je 15. november. Veď bezpečnosť má byť prvoradá.

zdroj: Pixabay

Skontrolujte si dezén pneumatík

Na pneumatikách je nutné si skontrolovať, aká je hĺbka dezénu. Viete, čo to je spomínaná hĺbka dezénu? V jednoduchosti povedané, je to vlastne hĺbka drážok na pneumatikách. A čo hovorí zákon? Podľa platných predpisov je minimálna hĺbka dezénu stanovená na 3 mm.

zdroj: Pixabay

Môže sa jazdiť na zimných pneumatikách v letnom období a na letných v zimnom?

Odpoveď je jednoznačná – určite nie. Dôvodom je, že zimná a letná pneumatika majú rozdielnu zmes. Pre lepšie pochopenie, zmes zimných gúm je mäkšia ako v prípade letných. Netreba vymýšľať a radšej treba dodržiavať zákon a teda jazdiť na takých pneumatikách, ktoré sú v danom ročnom období povinné – čiže zimné pneumatiky sa majú používať v zimných mesiacoch a letné pneumatiky v letných mesiacoch.

zdroj: Pixabay

Od kedy je povinné mať zimné pneumatiky u našich susedov?

U našich susedov v Českej republike musíte mať zimné pneumatiky obuté už od 1. novembra a až do 31. marca. Rakúsko je na tom podobne, avšak povinnosť mať obuté zimné pneumatiky na vozidle trvá o čosi dlhšie, ako v prípade českých susedov. V Rakúsku je zo zákona povinné mať zimné pneumatiky od 1. novembra až do 15. apríla.

Aké zimné pneumatiky si vybrať?

Táto odpoveď nie je jednoduchá a ani jednoznačná. Výber zimných pneumatík je na každom z vás. Na internete nájdete mnoho diskusií, podľa ktorých sa môžete orientovať. Aby sme vám však výber uľahčili, pozrite si nasledujúce video od Michal Karpat-Autožurnál dozviete sa, ktoré zo šiestich sad zimných pneumatík sú vhodné pre vaše vozidlo. Zapamätajte si však jedno – lepšie je kúpiť si nové pneumatiky, ako riskovať a používať staré, ktoré majú zjazdený dezén. Ak by ste používali pneumatiky s veľmi zjazdeným dezénom, tak ušetríte nejakej to euro, ale v konečnom dôsledku sa vám to nemusí vyplatiť a môže to byť pre vás osudné, ba dokonca fatálne. Tak nám napíšte do komentáru akú značku zimných pneumatík obúvate a ako ste s nimi spokojný.

zdroj: Youtube/Michal Karpat-Autožurnál

Komentáre

Čítajte tiež