Čo všetko dokáže poháňať dieselové auto?

druhy paliva pre dieslové auto zdroj: Pexels

V súčasnosti máme k dispozícií rôzne druhy paliva. V tomto článku sa dozviete, čo všetko môže poháňať dieslový automobil. Mnohí by ani neverili, čo všetko dokáže naftové auto poháňať.

Dieslové motory boli pôvodne navrhnuté tak, aby vedeli spaľovať arašidový olej

Vznetové motory, známe hlavne pod označením dieselové motory, boli pôvodne navrhnuté tak, aby vedeli spaľovať arašidový olej. Vynálezca pôvodne rátal s tým, že by mali byť schopné bežať s akýmkoľvek druhom paliva, ktoré je horľavé. To malo umožniť aj menej rozvinutým oblastiam poháňať rôzne stroje bez prístupu k nafte.

Väčšinu času sa u dieselových motorov používali ropné palivá. V dnešnej dobe sa stále častejšie hovorí o palivách, ktoré nie sú na báze ropy, ale tých sa zatiaľ využíva iba veľmi malé percento. To ale dokazuje, že dieselové motory poskytujú možnosť prejsť na iné typy paliva, než je klasická nafta. A možno o nich veľa ľudí nevie, ale už teraz je v ponuke množstvo druhov paliva, ktoré by túto úlohu dokázali splniť. Aké ďalšie druhy paliva pre dieslové automobily sú k dispozícií?

Biodiesel je najznámejší druh paliva

Biodiesel je označenie pre dieselové palivo, ktoré bolo vytvorené z prírodných zdrojov a neobsahuje komponenty ropy. Namiesto toho sa často využívajú olejnaté rastliny – napríklad repka olejná alebo palmy.

Takýto dtuh paliva môže byť primiešavané do bežnej nafty, alebo môže byť použité samo o sebe. Nevýhodou ale je, že z motora nedostane plný výkon a v nižších teplotách je náchylné na tuhnutie. Taktiež sa oleje z rastlín horšie skladujú a po približne 8 mesiacoch už nie sú použiteľné.

palivo pre dieslové auto
zdroj: Pixabay

Využiteľným druhom paliva je aj použitý rastlinný olej

Recyklovaný olej na varenie v podstate spadá do kategórie biodieslových palív. Rozdiel je však v tom, že nepotrebuje špeciálny výrobný proces, čo z neho robí produkt menej náročný na prípravu. Pred naliatím do nádrže je ale nutné z neho odstrániť nečistoty a treba primiešať doplnky, ktoré zaručia plynulý chod motora.

Blue Crude môže v budúcnosti nahradiť ropu v petrochemickom priemysle

Táto technológia je patentovaná nemeckou spoločnosťou Sunfire, ktorá pri využití produktu spolupracuje s Audi. Pointou je, že na výrobu paliva sa používa zelená energia, voda a vzduch a údajné má potenciál úplného nahradenia ropy v petrochemickom priemysle.

Ide o to, že voda sa elektrolýzou rozloží na vodík, ktorý sa mieša s oxidom uhličitým zo vzduchu a následne sa táto zmes mení na kvapalinu. Výsledný produkt sa volá Blue Crude a má ponúkať vysoký výkon v kombinácii so spaľovaním bez vypúšťania veľkého množstva škodlivých látok.

Dimetyléter je ďalším druh paliva

Tento plyn môžete poznať napríklad zo sprejov na vlasy. Ale jeho využitie siaha oveľa ďalej než len ku plechovkám s horľavinami v nich. Dieselové motory totižto potrebujú iba veľmi malé úpravy na to, aby mohli byť poháňané týmto plynom.

Výsledkom je spaľovanie s veľmi nízkym obsahom pevných častíc vo výfukových plynoch, čo je jedným z hlavných problémov, pokiaľ sa jedná o naftový pohon.

palivo z rias
zdroj: Pixabay

Niekoľko ďalších možností druhov paliva

Vyššie spomínané druhy paliva sú momentálne tie, ktoré vyzerajú že majú vysoký potenciál pri náhrade nafty. Avšak je aj množstvo iných možností, ktoré sa oplatí spomenúť.

Napríklad butanol z biomasy a etanol sú tiež terčom výskumu, ale majú ten problém, že na efektívny pohon musia byť kombinované s iným palivom (zatiaľ naftou). Jedna z alternatívnych možností je aj palivo z rias, ktoré dokážu produkovať olej a ten sa dá procesom podobným príprave biodieslu premeniť na zelené palivo.

Komentáre
1 Comment
  1. […] minulom článku sme rozoberali, čo všetko dokáže poháňať dieslové auto a dnes sa pozrieme, aké palivá môžu nahradiť klasický […]

Comments are closed.

Čítajte tiež