Toto sú najšpinavšie miesta vo vašom aute

Najšinavšie miesta v aute zdroj: Pexels

V tomto článku sa pozrieme na najšpinavšie miesta, ktoré sa nachádzajú v každom aute. Ideálne pre porovnanie je napríklad záchodová doska, v ktorej sa nachádza veľké množstvo baktérií. A čo tak sedadlá vo vašom aute, volant a zariadenie na uvoľňovanie pásov? Tie určite považujete za čistejšie ako záchodovú dosku, však že?

Ale je to naozaj tak? Ukázalo sa, že ani veľmi nie. Samozrejme, líši sa to podľa oblasti, v ktorej žijete (v teplom a vlhkom prostredí sa baktérie množia rýchlejšie), ale jedna štúdia v USA ukázala, ktoré miesta v aute by mohli byť najviac znečistené. Len pamätajte na to, že po prečítaní tohto článku sa na interiér svojho auta už nebudete pozerať tak, ako doteraz.

Celý problém spočíva v tom, že o záchodovej doske je všeobecne známe, že sa ľahko zašpiní, kedy ukrýva množstvo baktérií. Preto jej venujete viac pozornosti v zmysle dezinfekcie a čistenia. Ale málokto vníma interiér auta z hľadiska hygieny rovnako ako spomínanú časť záchoda – preto nemáte dôvod ho tak dôkladne čistiť (a mnohých z  vás to ani nenapadne). Štúdia sa venovala konkrétnym miestam v aute, typom áut a dokonca aj typom vodičov, ktorí majú autá väčšinou najšpinavšie.

Kde sa nachádza najviac baktérií v aute?

Výsledky ukázali, že najviac baktérií sa nachádza na ovládacích prvkoch v stredovom paneli auta. Nie je to nič prekvapivé, lebo sa ich dotýkate každý deň a hlavne sa ich pomerne často dotýkajú aj spolujazdci. Aj ich konštrukcia napomáha množeniu baktérií, pretože veľa tlačítok a gombíkov vedľa seba sa zle čistí.

Najšpinavšie miesto v aute je bezpečnostný pás
zdroj: Pixabay

Druhé najšpinavšie miesto v interiéri je bezpečnostný pás. Ak sa zamyslíte, ak to dáva zmysel, lebo sa ho dotýkate minimálne dvakrát pri každej jazde. Za ním nasleduje ovládanie okien, volant a poťahy na sedadlách. Pri autách ktoré ich majú sú na zozname ďalej držiaky na mince a poháre a nakoniec palubová doska.

Ako ste si mohli všimnúť, najšpinavšie miesta sú tie, ktorých sa najviac dotýkate. To je absolútne prirodzené a môžete sa tomu vyhnúť asi iba tak, že budete šoférovať v sterilných rukaviciach.

Okrem baktérií nájdete v aute aj rôzne plesne

Výskum sa ale zameral aj na plesne. Jednotlivé miesta sú podobné ako pri zozname s množstvom baktérií, len sa vymenili niektoré pozície. Napríklad ovládacie prvky sa prepadli na štvrté miesto, zatiaľ čo pásy sa dostali najvyššie. Druhé najplesnivejšie miesto je údajne kľučka na otváranie dverí, ktorá sa prekvapivo nedostala do prvého zoznamu.

Ovládacie tlačidlá v aute
zdroj: Pexels

Najšpinavšie autá sú SUV-čka a rodinné autá

Štúdia ale pokračovala hlbšie a zistilo sa, že najšpinavšie bývajú SUV-čka a rodinné autá. Menšie vozidlá sú väčšinou čistejšie. Dôvod sa ukázal v ďalšej časti výskumu, ktorá prezradila, že autá, v ktorých sa vozia rodiny (hlavne s malými deťmi), bývajú najviac znečistené. Po nich nasledujú páry bez detí a najčistejšie autá mali slobodní ľudia (prípadne tí, čo mali vlastné auto a nestriedali si ho s partnerom). A ak rozmýšľate, či sú čistotnejší muži alebo ženy, odpoveď je pomerne jednoznačná. Ženské autá boli vo výskume špinavšie než mužské.

Takže výsledok je, že ak sa chcete voziť v čistom prostredí, najlepšie je mať vlastné auto, nikomu ho nepožičiavať a nikoho v ňom nevoziť. Alebo najlepším riešením je poriadne sa starať o čistotu svojho auta. Skvelým príkladom, že vyčistiť sa dá aj extra špinavé auto je náš článok o čistení najšpinavšieho auta.

Komentáre

Čítajte tiež