Poškodí vám nový benzín E10 auto?

benzín E10 zdroj: Pexels

V polovici októbra odhlasoval parlament smernicu Európskej únie o implementovaní ekologickejšieho benzínu E10. Členské štáty Európskej únie musia naplniť cieľ znížiť produkciu škodlivých plynov o 6% od roku 2020. Naša krajina sa momentálne nachádza na hodnote približne 4% a do naplnenia cieľu už nezostáva veľa času.

Benzín s vyšším množstvom bioetanolu

Už od 1. januára 2020 sa preto bude na čerpacích staniciach zavádzať benzín s označením E10. Oproti klasickej Natural 95-ke, na ktorú sme zvyknutí, bude disponovať vyšším množstvom bioetanolu. Zatiaľ čo Natural 95 E5 ho má 4 až 6%, v E10 bude tvoriť až 10% celkového zloženia. Vďaka jeho zavedeniu budú autá na konvenčný pohon produkovať menej emisií a tým zanechajú aj menšiu uhlíkovú stopu. Tá je totiž horúcou témou či už medzi aktivistami alebo politikmi.

Spomínaný typ benzínu s vyšším podielom bioetanolu už používajú štáty ako Nemecko, Francúzsko či Fínsko a postupne ho zavedú aj v Poľsku a Maďarsku. Ako ovplyvní toto palivo majiteľov benzínových vozidiel?

tankovanie paliva
zdroj: Pexels

Internet zaplavili články o tom, že benzín E10 môže niektorým autám poškodiť motor

Po internete sa rozmohlo nespočetné množstvo článkov o tom, ako môže tento typ benzínu poškodiť motor autám vyrobeným pred rokom 2005, či tým, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 4. Jedná sa hlavne o vozidlá s karburátorom, pri ktorých môže nastať problém so spaľovaním. Priemerný vek auta na Slovensku je približne 13 rokov, čo pri vyše troch miliónoch vozidiel môže ovplyvniť státisíce áut.

Navyše, odborníci predpokladajú, že cena E10-ky bude vyššia, čo iba umocňuje nepríjemný pocit, že tento benzín sa čoskoro zavedie na všetkých čerpacích staniciach v našej krajine. Okrem toho by mal motor po natankovaní stratiť nejaký výkon. Na druhú stranu, Združenie pre výrobu a využitie biopalív vyvracia tvrdenie, že nový benzín môže poškodiť pohonné jednotky.

Kontaktujte autorizovaného predajcu vozidla, ktoré vlastníte

Čomu máme teda veriť? Osobne by som pred vytvorením akýchkoľvek predsudkov kontaktoval autorizovaného predajcu vozidla, ktoré vlastním, a informoval sa či nový benzín môjmu autu neuškodí. Práve zavedenie benzínu E10 môže byť čoskoro rozhodujúcim faktorom pri kúpe nového či jazdeného auta.

Komentáre

Čítajte tiež