Raketové auto – projekt Bloodhound Land Speed

zdroj: Youtube

Raketové auto – projekt Bloodhound Land Speed je na svete už viac rokov, a jeho cieľ ostáva stále rovnaký – pokoriť hranicu rýchlosti 1 000 míľ za hodinu (čo je presne 1 609 km/h) na súši. Od roku 2008 pracovali iba na tejto úlohe a konečne predstavili auto, ktoré bude testované na púšti Hakskeenpan v Severnom Kapsku.

Po správach o možnom ukončení projektu, ktoré sa objavili na konci minulého roku, sa prihlásil nový sponzor. Neprebehlo odvtedy ešte ani 12 mesiacov a už vidíme prvé výsledky. Vozidlo (raketové auto), ktoré sa pokúsi o dosiahnutie rekordu sa prvýkrát objavilo v skutočných púštnych podmienkach.

Konštrukcia auta sa za posledné roky veľmi nezmenila, ale jedna veľká zmena predsa len prišla – nové kolesá z pevného hliníka. Ich priemer je 90 cm a každé z nich váži necelých 90 kg. Sú navrhnuté tak, aby vydržali odstredivú silu až 50 000 g.

zdroj: Youtube

Pri teste bude viac ako 150 senzorov zaznamenávať tlak na rôznych bodoch auta, aby sa dalo vypočítať, ktoré miesta budú pri najvyšších rýchlostiach najviac trpieť. Sily pôsobiace na auto budú veľmi veľké. Aj testovací vodič Andy Green, ktorý už dosiahol jeden rýchlostný rekord na súši, bude cítiť silu 3 g  – trojnásobok svojej hmotnosti.

Tento projekt už ale jeden rekord dosiahol a to ešte ani nezačali testy. Vláda Severného Kapska totižto musela pripraviť plochu, po ktorej auto pôjde. Na to bolo potrebné odstrániť 35 000 ton kameňov z územia veľkého 21,9 km², konkrétne z dna vyschnutého jazera. A práve v tom spočíva rekord – je to najväčšia plocha, ktorá bola upravená iba za účelom umožnenia udalosti spojenej s moto-športami.

Podľa vyjadrení Bloodhound, svetový rekord by mali dosiahnuť do približne 12 – 18 mesiacov.

Komentáre

Čítajte tiež