Viete, ku koľkým dopravným nehodám došlo za uplynulý rok 2018?

Dopravné nehody v roku 2018 Zdroj: Pixabay

Tak ako aj iné roky, aj uplynulý rok 2018 nebol bez dopravných nehôd. Za dopravnú nehodu je prevažne zodpovedný nepozorný alebo nezodpovedný vodič. Pravdou však je, že zle sa rýchlo stane. Viete, ako je na tom Slovensko? Ku koľkým dopravným nehodám došlo v roku 2018? V tomto článku sa dozviete odpovede.

V roku 2018 bolo menej dopravných nehôd ako v roku 2017

Z roka na rok počet dopravných nehôd klesá. V roku 2018 došlo k 13 873 dopravným nehodám. V porovnaní s rokom 2017 je to teda o 140 dopravných nehôd menej.

Okrem toho i počet mŕtvych v dôsledku dopravných nehôd klesol v porovnaní s rokom 2017. V predchádzajúcom roku, teda v roku 2018 zahynulo na slovenských cestách 229 osôb (v Bratislavskom kraji bolo najmenej úmrtí a v Nitrianskom kraji najviac úmrtí). V porovnaní s rokom 2017 je to až o 21 osôb menej. Čo sa týka najhoršieho mesiaca, tak ním bol august 2018, kedy zahynulo až 30 osôb.

dopravné nehody spôsobené v roku 2018
Zdroj: Pixabay

Vodiči, ktorí mali vodičské oprávnenie menej ako päť rokov spôsobili až 26% smrteľných dopravných nehôd. Tieto štatistiky zverejnilo Prezídium Policajného zboru ešte 9. januára 2019. Práve preto sa chce polícia pomocou pripravovanej novely zákony o cestnej premávke preventívne zamerať na vodičov, ktorí majú prax do dvoch rokov.

Riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ľuboš Rumanovský povedal:Voči týmto vodičom budeme prijímať veľmi silné, prísne opatrenia. Keď dvakrát porušia priestupky závažným spôsobom alebo prekročia rýchlosť, budú sa musieť podrobovať doškoľovaciemu kurzu v autoškole, budú musieť mať psychologické vzdelávanie a potom ešte prejsť, čo sa týka polície, preskúšaním z odbornej spôsobilosti. Keď vodič s nízkou praxou poruší tretíkrát do dvoch rokov tieto pravidlá, odoberieme mu minimálne na pol roka vodičské oprávnenie.“

Počet nehôd pod vplyvom alkoholu za posledné tri roky stúpa

Nerozvážne jazdy pod vplyvom alkoholu majú i tento rok následky. V uplynulom roku, čiže v roku 2018 práve vodiči pod vplyvom alkoholu spôsobili  1 643 nehôd. Policajtom sa podarilo pri kontrolách zistiť požitie alkoholu až u 9 612 vodičov. A viete, aké číslo vychádza, keď si to prepočítate na jeden deň? Na deň to vychádza zhruba 26 vodičov pod vplyvom alkoholu, ktorí jazdili na slovenských cestách.

Počet dopravných nehôd spôsebených vodičmi pod vplyvom alkoholu za posledné tri roky neustále stúpa. Je veľmi smutné a zarážajúce, že vodiči si neuvedomujú, že jazda pod vplyvom alkoholu má často následky. Niekedy miernejšie, no niekedy doslova fatálne.

Vodič pod vplyvom alkoholu
Zdroj: Pixabay

V roku 2018 bolo usmrtených 59 chodcov

Pri šoférovaní je nutné, aby bol vodič plne sústredený a pozorný. Pri nepozornosti či rýchlej jazde neohrozuje vodič len seba, ale aj druhých vodičov a iných účastníkov premávky. Obzvlášť treba dávať pozor na chodcov. Za rok 2018 ich bolo usmrtených 59, pričom najvcia ich zahynulo na cestách 1. triedy.

Viceprezident PZ Róbert Bozalka povedal nasledovné:Sú to najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky a mali by maximálne dbať na svoju bezpečnosť. Chcem apelovať na chodcov, pravidlá sú nastavené na ich ochranu.“

chodci na cestnej premávke
Zdroj: Pexels

Zvýšenie pokút za manipuláciu s mobilným telefónom počas jazdy

V predchádzajúcom článku sme vám písali o pripravovanej novele cestného zákona. Nachádzalo sa v nej aj zvýšenie sankcií za používanie mobilných zariadení a iných podobných zariadení. Mnohí si možno poviete, že ťažko je dokázateľné, že vodič používa mobilný telefón. V plánoch polície je nakúpiť fotoďalekohlady, vďaka ktorým zistia používanie mobilných zariadení na diaľku – konkrétne na vzdialenosť jedného kilometra. 

A viete, aké pokuty môžete očakávať? MInimálne dvojnásobné. Rriaditeľ odboru dopravnej polície Ľuboš Rumanovský uviedol: „Zvyšujeme sankciu za telefonovanie v blokovom konaní z 50 na 100 a v správnom konaní zo 100 na 200 eur.“

Rriaditeľ odboru dopravnej polície Ľuboš Rumanovský tvrdí, že práve odvracanie pozornosti a nevenovanie sa vedeniu motorového vozidla sú veľkým problémom pri dopravných nehodách.

Zdroj: minv.sk

Komentáre
1 Comment
  1. […] tridsať percent smrteľných dopravných nehôd je údajne spôsobených prekročením povolenej rýchlosti. Aj to je jedným z dôvodov, prečo […]

Comments are closed.

Čítajte tiež