Chystá sa novela cestného zákona, ktorá prinesie zmeny pre vodičov i cyklistov

Chystá sa novela cestého zákona Zdroj: Pixabay

Ministerstvo vnútra SR pripravuje novelu cestného zákona. Zmeny v dopravných predpisoch by sa mali týkať nielen vodičov, ale i cyklistov. Návrhy zmien sú zamerané na dopravné predpisy, ale aj na evidenciu vozidiel. Plán je ich predložiť na rokovanie vlády do leta aktuálneho roka 2019. Aké zmeny teda môžeme očakávať?

Prísnejšie sankcie za porušenie zákazu používania mobilných telefónov

Každému jednému vodičovi je snáď jasné, že obsluha mobilného telefónu za volant nepratrí a navyše je to aj veľmi nebezpečné. Vodič, ktorý počas šoférovania ťuká do telefónu alebo telefonuje, nie je plne sústredený. Tým pádom ani nie jeschopný venovať riadeniu vozidla dostatok pozornosti.

Práve kvôli používaniu mobilného zariadenia za volantom sa stane množstvo zbytočných dopravných nehôd. A to len kvôli nedostatočnej pozornosti vodiča. V pláne sú tak sprísnené sankcie za porušenie zákazu používania mobilných telefónov. Ministerka vnútra Denisa Saková uviedla ako dovôd nasledovné: „Chceme neustále znižovať počet mŕtvych na cestách.“ 

Telefonovanie za volantom
Zdroj: Pixabay

Sprísnené sankcie sa však nebudú týkať len mobilných telefónov. „Bude sa to týkať aj iných telekomunikačných, audiovizuálnych a obdobných zariadení, ktoré by nemali byť v ruke pri šoférovaní,“ ozrejmila ministerka vnútra Denisa Saková.

Je však otázne, či sprísnené sankcie za používanie mobilných telefónov a iných obdobných zariadení budú skutočne aj účinné.

Cyklisti a alkohol

Pre cyklistov sa chystá spresnenie definície územia, na ktorú sa vzťahuje platnosť tolerancie užívania alkoholu. Aká je teda plánovaná zmena? Tolerancia alkoholu u cyklistov má platiť len v rámci obce – od tabule, ktorá sa nachádza na začiatku obce až po tabulu, ktorá sa nachádza na jej konci.

Dôvodom je najmä to, aby sa policajtom jednoduchšie objasňoval priestupok požitia alkoholických nápojov u cyklistu.

zmeny zákona pre cyklistov
Zdroj: Pixabay

Nové pravidlá pre „čerstvých“ držiteľov vodičského oprávnenia

I pre „čerstvých“ držiteľov vodičského oprávnenia, teda tých, ktorí majú vodičské oprávnenie kratšie ako dva roky, sa chystajú nové pravidlá.

Ak vodič, ktorý má vodičské oprávnenie kratšie ako dva roky, dvakrát poruší pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom alebo prekročí najvyššiu povolenú rýchlosť, v takom prípade bude povinný absolvovať dodatočné školenie v autoškole. Okrem toho bude musieť absolvovať pohovor u dopravného psychológa a budú ho čakať aj opakované testy z autoškoly (testy z pravidiel cestnej premávky).

Dôvodom sú časté dopravné nehody „čerstvých“ držiteľov vodičského oprávnenia. Viete vôbec, koľko dopravných nehôd spôsobia vodiči, ktorí majú vodičský preukaz kratšie ako dva roky? „Približné každá piata dopravná nehoda, pri ktorej je usmrtený účastník, je spôsobená vodičom s vodičskou praxou do dvoch rokov. Týchto vodičov je päť percent z celkového počtu vodičov,“ uviedla ministerka vnútra Denisa Saková.

Na základe týchto nových pravidiel sa očakáva, že „čerství“ vodiči budú oveľa viac obozretní a disciplinovaní.

Povinnosť vytvárania záchranárskej uličky

Pri záchrane života často rozhodujú minúty alebo dokonca aj sekundy. Preto je dôležité, aby bol každý vodič pri zhliadnutí (alebo počutí) sanitky čo najviac ohľaduplný a zároveň umožnil sanitke možnosť rýchlo prejsť. Lenže skutočnosť je taká, že bezohľadnosť vodičov pri videní či počutí sanitky je niekedy až na zaplakanie. 

záchranná ulička
Zdroj: Pixabay

Práve preto ďalšou pripravovanou zmenou je zavedenie povinnosti vytvárať záchranársku uličku medzi dvoma pruhmi pri kolóne na diaľnici pre sanitky a záchranárov.

Čo však v prípade nedodržania tejto povinnosti? Ministerka vnútra Denisa Saková zdôraznila: „Ak toto nebude vodič disciplinovane dodržiavať podľa zákona, tak bude po novom sankcionovaný.“

Nové zmeny aj pri evidencii vozidiel

Okrem vyššie spomínaných zmien sa chystajú nové zmeny aj pri evidencii vozidiel. Pri prehlasovaní vozidla sa má odbúrať vypisovanie papierových žiadostí. V pláne je, aby sa vypĺňali len tie informácie, ktoré nie je možné vyčítať z občianskeho a technického preukazu. Novinkou bude aj možnosť poslať tabuľky s evidenčnými číslami vozidla na adresu.

Ďaľšou plánovanou zmenou je, že povinné prehliadky vozidiel (vykonávajú sa pri evidenčných úkonoch ako sú kontroly pri prehlasovaní vozidla z okresu do okresu) , ktoré vykonávali policajti, už viac nebudú vykonávané. 

Dôvodom je, že tieto opatrenia neboli efektívne, keďže každé vozidlo má vyrazené VIN čísla na odlišných miestach. Ministerka vnútra Denisa Saková dodala:Väčšinou to vie rozoznať skutočne len softvér, ktorý má importér priamo od výrobcu.“

Čo si o pripravovaných zmenách myslíte vy? Myslíte si, že budú účinné? Napíšte do komentára

Zdroj: minv.sk

Komentáre
1 Comment
  1. […] Prezídium Policajného zboru ešte 9. januára 2019. Práve preto sa chce polícia pomocou pripravovanej novely zákony o cestnej premávke preventívne zamerať na vodičov, ktorí majú prax do dvoch […]

Comments are closed.

Čítajte tiež