Jazdíte s “automatom”? Dávajte si pozor na tieto chyby!

Automatická prevodovka v automobile Mercedes Zdroj: Pixabay

Ten kto raz okúsi “automat”, poväčšine sa viac nevráti k manuálnym prevodovkám. Samozrejme sa nájde aj pár výnimiek, no automatickej prevodovke podľahuje väčšina vodičov. V nasledujúcom článku sa dozviete, akým chybám by ste sa mali vyvarovať pri jazde s “automatom”.

Čo znamenajú jednotlivé písmená na automatickej prevodovke?

Predtým, ako vám uvedieme najčastejšie chyby pri jazde s “automatom” si niečo povieme o písmenkových skratkách na prevodovke. Na prevodovke nájdete 4 písmená (skratky), ktoré majú nejaký význam. Sú nimi písmená R, N, D, P. Viete vôbec, aký význam majú tieto jednotlivé písmená? Majú nasledovný význam:

  • R znamená Reverse, u nás známe ako spiatočka
  • Nneutrál 
  • Drežim Drive, čo znamená jazda vpred
  • Pparkovací režim 

Otázkou však je, či vie vodič správne zaobchádzať s automatickou prevodovkou. Možno sa dopúšťate chýb pri radení “automatu” a ani si to neuvedomujete. Čomu by ste sa teda mali vyvarovať pri riadení automobilu s “automatom”? Uvádzame vám najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú vodiči pri riadení automobilu s automatickou prevodovkou.

Zdroj: Pexels

Pri vysokých otáčkach nepreraďujte z neutrálu do D

Pýtate sa prečo? Odpoveďou je, že tak dáte poriadne zabrať nielen spojke, ale aj brzdiacemu pásu. Túto chybu často spravia tí vodiči, ktorí chcú svoje auto rýchlo rozbehnúť.

Najlepším riešením v prípade rýchleho rozbehu automobilu je využitie ľavej a pravej nohy súčasne. Ako? Ľavá noha zatlačí na brzdový predál a druhá, pravá noha zatlačí plynový pedál. Následne sa stiahne ľavá noha, ktorá tlačí na brzdový pedál.

Nezaraďujte spiatočku skôr, ako nebude auto úplne stáť

Toto je jednou z najčastejších chýb, ktoré sa vodiči dopúšťajú, ak majú automatickú prevodovku. Zaradia spiatočku, aj keď auto ešte nie je úplne zastavené. Možno si poviete, že sa nič nedeje. Je síce pravda, že prevodovka tento nedbalý úkon nejako zvládne, ale spôsobíte si tým oveľa väčšie opotrebenie. A čo si myslíte koľko tak stojí výmena prevodovky, prípadne jej oprava? Radšej vydržte, kým automobil bude úplne stáť a až následne zaraďujte spiatočku

riadenie automobilu s automatickou prevodovkou

Pozor na vyradenie do neutrálu na križovatkách či semafóroch

Pokiaľ by sme sa bavili o manuálnych prevodovkách, tak vyradenie prevodovky do N, teda neutrálu pri státi na križovatke alebo semafóroch je správnym riešením. No v prípade automatických prevodoviek je tento úkon nesprávny. Oveľa šetrnejším spôsobom je zaradiť režim D, čo znamená jazdu vpred. Čiže v momente, kedy môžete pokračovať v jazde, jednoducho šliapnete na plynový pedál a pokračujete v jazde vpred.

Radenie parkovacieho režimu (P) len po úplnom zastavení

V prípade, že zaradíte P, teda parkovací režim, uistite sa, že skutočne automobil zastavil. Tento režim zabráni nielen pohybu vozidla, ale aj otáčaniu prevodovky. Ak niektorého z vodičov “automatu” napadne zaradiť tento parkovací režim, viete čo sa môže stať? Parkovacia západka, ktorá sa aktivuje počas parkovacieho režimu sa jednoducho môže zlomiť. Dôvodom je, že sa na ňu vytvorí veľký tlak. Novšie automobily a  “automatom” však tento úkon nepovolia.

riadenie automobilu s automatickou prevodovkou
Zdroj: Pixabay

Vyvyarujte sa radeniu neutrálu počas jazdy

Poznáte to, jazdíte si a zároveň chcete ušetriť nejaké to palivo, tak to jednoducho hodíte na neutrál. Samotné vyradenie do neutrálu nemá žiadne fatálne následky. Ale každý si odpovedzte na otázku: Skutočne zastavíte v momente, keď bude treba zaradiť napríklad D (režim Drive)?

Prečo sa pýtame práve túto otázku? Pretože každá zmena režimu medzi P, R N, D by sa mala vykonať iba v prípade, že vozidlo je úplne zastavené, čiže iba počas úplného státia. Ak tak neurobíte, mechanizmus prevodovky tým oveľa viac zaťažíte. Možno aj palivo ušetríte, ale na druhej strane môžete prísť o oveľa viacej peňazí.

Okrem vyššie spomenutých nesprávnych úkonov pri riadení automobilu s automatickou prevodovkou, existujú samozrejme aj ďalšie. No tieto sú tie najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú vodiči pri jazde s “automatom”. Nás však zaujíma: Patríte medzi tých vodičov, ktorí vedia správne jazdiť na automobile s automatickou prevodovkou? Pochváľte sa do komentára.

Komentáre

Čítajte tiež