Kupujete ojazdené vozidlo? Dôležitý je technický stav vozidla a nie najazdené kilometre

pri kúoe auta skúmajte tehcnický stav vozidla Zdroj: Pixabay

Väčšina ľudí si pri kúpe ojazdeného vozidla potrpí na nižší počet najazdených kilometrov. Dobré je sa však zamyslieť nad tým, či vám niekto zaručí reálny počet najazdených kilometrov. Odpoveď je, že toto vám málokto zaručí (ak sa vôbec niekto nájde). Tvrdiť to môže každý, ale aká je pravda?

Dokonca mnoho predajcov sa živí tým, že upravia počet najazdených kilometrov a tak zarobia o pár stoviek a niekedy až tisíciek eur viac. A práve preto pred počtom najazdených kilometrov uprednostnite informácie o stave vozidla, napríklad ako sa o vozidlo staral majiteľ. Pretože na funkčnosť a najmä životnosť automobilu má veľký vplyv i servis vozidla.

Rozhodli ste sa pre kúpu ojazdeného auta? Nezamerajte sa len na počet najazdených kilometrov

Možno ste zažili situácie, že ste sa rozhodli kúpiť si nové auto a zašli ste na obhliadku nejakého vozidla, ktoré vás zaujalo v inzeráte. Najprv ste si zavolali s predávajúcim, ten vám zbežne povedal informácie o vozidle a na záver dodal, že je najlepšie prísť a vidieť. Tak ste sa teda dohodli na obhliadke.

Pokiaľ je obhliadka niekde v blízkosti vášho bydliska, v takom prípade to je dobré. No povedzme, že vás oslovilo auto a vy musíte merať 100 km na jeho obhliadku. Keď prídete na obhliadku, auto si prezriete, popýtate sa pár informácií a je čas sa rozhodnúť. Premýšľate a poviete si, že auto na vás urobilo dojem.

Poviete si: „Však je pekne čisté (z vonku i z vnútra), sedadlá nie sú viditeľne opotrebované, auto je voňavé a nezdá sa, že by mu niečo bolo.“ A navyše do úvahy zoberiete i cestu, ktorú ste pre auto museli merať.

Lenže berte do úvahy fakt, že ak chce predajca zarobiť na predaji, tak pred samotným predajom dá auto poriadne vytepovať, prevonia ho a rázom chytí automobil iný dojem. Zo špinavého a zanedbaného auta sa dá špina odstrániť, o tom sme už písali tento článok.

Preto sa nedajte zmanipulovať a nedajte hneď na prvý dojem. Niekedy je faktom, že auto napríklad po staršom človeku je síce krásne vyluxované a čisté, ale čo sa týka stavu vozidla, tak v tom prípade môže byť stav oveľa horší.

Málo najazdených kilometrov nezaručí dobrý stav vozidla

Ak má auto aj viac najazdených kilometrov, to neznamená, že je vozidlo zlé a už nevydrží veľa. Dôležité je zohľadniť i to, ako bolo auto servisované a ako sa predošlý majiteľ o svoje auto staral.

Čiže ak kúpite napríklad 10-ročné auto, ktoré má 250 000 najazdených kilometrov, ale predchádzajúci majiteľ sa o neho skutočne zodpovedne staral, tak to môže byť oveľa lepšia kúpa, ako keby ste kúpili to isté auto s menším počtom kilometrov (napríklad 180 000 km), ale majiteľ nedbal na servis vozidla.

Zdroj: Pixabay

Kupujúci má podmienku, že auto má mať maximálne XY kilometrov

Mnohí kupujúci si dajú do inzerátu podmienku, že majú záujem o automobil napríklad s počtom najazdených maximálne 180 000 km. Radšej si zaplatia viac za vozidlo, ktoré spĺňa ich podmienku – teda maximum tých 180 000 km. Ale položte si otázku, kto vám zaručí, že to dané vozidlo má aj reálny počet týchto kilometrov (ak si teda nezaplatíte odborníka, ktorý vie odhaliť podvodné praktiky).

Možno sa chvíľu budete vytešovať z dobrej kúpy automobilu. Lenže po čase sa môže stať, že vám postupne začne čosi odchádzať či dosluhovať. Pritrafia sa nejaké opravy, potom vám v servise oznámia, že o auto nebolo poriadne starané, olej sa nemenil a mnoho iného. Koniec koncov, zaplatíte omnoho viac peňazí, ale auto sa vám môže neustále kaziť.

Preto odporúčame pri kúpe ojazdeného vozidla uprednostniť a viac sa zaujímať o technický stav vozidla, ako riešiť počet najazdených kilometrov.

Komentáre
1 Comment
  1. […] Pri kúpe vozidla odporúčame, aby ste sa nezamerali čisto len na počet najazdených kilometrov. Veľmi dôležité je dbať na technický stav vozidla a či bolo auto pravidelne servisované. Viac o tom si však prečítajte v tomto článku. […]

Comments are closed.

Čítajte tiež