Aj vy meníte doživotný olej v manuálnych prevodovkách?

Doživotný olej v manuálnych prevodovkách

Na životnosť každého automobilu má veľký vplyv najmä to, ako sa oňho staráte a taktiež, ako často meníte olej. Faktom však je, že netraba zabúdať, že okrem mototrového oleja je potrebné meniť i ostatné oleje, ako napríklad v prevodovke alebo v diferenciáloch.

Prečo meniť olej v manuálnej  prevodovke?

Olej v prevodovke sa postará o zníženie trenia a teploty, a ešte k tomu zamedzuje opotrebenie koliesok a ložísk. Olej však po nejakom čase stratí viskozitu, čo má za následok napríklad to, že sa vám bude oveľa ťažšie radiť a prevodovka bude i hlučnejšia. Nakoniec sa môže stať, že vám úplne vypovie. A verte, že to je to posledné, čo by ste chceli, pretože samotná oprava je omnoho nákladnejšia, ako len výmena oleja.

Ako často meniť olej v prevodovke?

Olej v prevodovke je dobré meniť podľa informácií, ktoré uvádza výrobca. Ak však týmito informáciami nedisponujete, prípadne ste od niekoho auto kúpili a neviete sa k daným informácia dopátrať, v takom prípade sa odporúča meniť olej po určitých kilometroch.

Výmena oleja v manuálnej prevodovke

Olej v manuálnej prevodovke sa odporúča meniť aspoň každých 100 000 kilometrov. Ak však ste len príležitostný vodič a nenajazdíte veľa kilometrov, v takom prípade sa odporúča meniť olej v prevodovke aspoň každých 5 rokov.

Pri automatických prevodovkách sa odporúča meniť olej aspoň každých najazdených 60 000 kilometrov. Dôvodom je najmä to, že čím je olej starší, tým sa viac i jeho vlastnosti strácajú.

Čo v prípade, že máte doživotný olej?

Tí, ktorí máte doživotný olej zbystrite pozornosť, pretože aj vy by ste mali tento olej sem-tam vymeniť. A prečo? Dôvodom je, že prevodovka ako mechanické zariadenie je plné ozubených koliesok a rôznych ložísk. A postupom času sa z nich uvolňujú kovové jemnučké piliny – nečistoty. Je pravdou, že tieto nečistoty sa prichytia na magnetickú výpustnú skrutku, lenže keď sa olej zahrieva, tieto nečistoty sa uvolnia a následne cirkulujú. Čiže tieto spomínané nečistoty zrýchlia jeho opotrebenie. A práve preto je nutné meniť doživotný olej, pretože keď tento olej meníte, tak všetky tie nečistoty vylejete spolu s olejom.

Čo si o tom myslíte vy? Je lepšie doživotný olej v prevodovke raz za čas meniť alebo sa radšej spoliehate na tvrdenie výrobcu? 🙂

Komentáre

Čítajte tiež