Systém štart-stop a jeho problém

Štart-Stop systém je vlastne vypínanie motora po zastavení automobilu. Mnohé automobilky ho zavádzajú práve pre jeho ekologickosť.  Je súčasťou takmer každého štvrtého nového automobilu. No mnoho ľudí nemá v obľube tento systém štart-stop.

Čo je  systém štart-stop?

Tento systém umožňuje automobilu vypnúť motor v tej chvíli, keď zastaví. Pri takomto vypínaní motora má tento systém za úlohu šetriť palivo a tým pádom aj znížiť množstvo emisií.

Tento systém však rozpozná len tie chvíle, kedy s automobilom zastavíte. V tom momente tento systém zaznamená státie, takže vypne motor a očakáva, že budete dlhšie stáť. Lenže čo ak sa práve nachádzate napríklad na stopke, kde sa musíte len rozhliadnúť, či z jednej a druhej strany neprichádza žiadne vozidlo? Veru tento systém nemá také “chápenie” a nevie, čo bude nasledovať ďalej, čiže ani nevie, že sa práve nachádzate len na stopke. Auto nie je schopné ihneď ísť, i keď dupnete na plyn. Systému trvá nejaký čas, kým automobil opäť uvedie do chodu.

Výhody a nevýhody systému štart-stop

Najväčšou výhodou tohto systému je zníženie spotreby paliva (zhruba o 10%) a teda aj produkcii emisií. Lenže táto výhoda je užitočná najmä vo zvýšenej premávke, kedy je motor neustále v pohybe na prázdno a vo veľkých mestách alebo pri dlhých kolónach. Lenže nie každý vodič šoféruje v takýchto pomienkach a niekedy len jednoducho stojí v križovatke a nedokáže sa pohnúť, a práve preto mnoho ľudí tento systém štart-stop inheď pri začatí jazdy vypínajú.

Nevýhodou je, že tento systém vypne motor aj v prípade, keď je studený. A keď je motor vypnutý, v takom prípade je nefunkčná napríklad i klíma v automobile, čo je v letných mesiacoch nie veľmi príjemné.

Zoberme si také zimné mesiace, ak napríklad jazdíte len krátke vzdialenosti, tak v takomto prípade tento systém vypne motor častejšie, keďže je studený a suma sumárom bude spotreba paliva vyššia.

Takže je naozaj diskutabilné, či je spomínaná výhoda úspory paliva naozaj skutočná alebo len prezentovaná. To však závisí na mnohých faktoroch. Možno najlepším riešením je vypnutie tohto systému.

Máte aj vy systém štart-stop? Napíšte do komentára, či ho používate alebo ho po naštartovaní ihneď vypínate.

Pozrite sa, ako funguje systém štart-stop:

 

 

 

Komentáre

Čítajte tiež