Ako si do auta vybrať správny olej?

Pre správne fungovanie každého motora je základom jeho údržba. Najmä, aby ste sa nedostali do situácie, že sa vám zadre motor. V takom prípade vás to vyjde oveľa drahšie, akoby ste len pravidelne menili olej.

Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť svojho motora, potom by ste mali používať správny a najmä kvalitný olej.  Okrem dlhšej životnosti však môžete ovplyvniť i celý chod automobilu a dokonca i jeho spotrebu paliva.

Aké úlohy má olej v motore?

Motorový olej je veľmi užitočný pre správny chod motora, avšak zohráva viacero úloh. Samozrejmosťou je mazanie, ďalej znižuje hlučnosť motora a to tak, že olejový film tlmí nielen hluk, ale aj vibrácie pohybujúcich častí. Taktiež zohráva dôležitú úlohu pri čistení motora, pretože odstráni zvyšky usadenín a nečistôt z motora. Postará sa aj o to, aby súčasti z motora nepostihla korózia. Navyše zabezpečí chladenie (pohyblivé časti motora) či tesnenie (tesní priestory medzi stenou valca a piestnym krúžkom).

Ako si skontrolovať hladinu oleja v motore?

Už ako sme spomínali vyššie, výmena oleja v každom motorovom vozidle je veľmi dôležitá. A stav, respektíve hladinu oleja v motore zvládne skontrolovať naozaj každý vodič. Jednoducho zodvihnete kapotu a pomocou mierky v oleji skontrolujete hladinu vášho oleja v motore. Veľmi dôležité je upozorniť, že takúto kontrolu treba vykonávať vždy pri studenom motore, pretože vtedy sa olej nachádza v olejovej vani. Pokiaľ ste práve šoférovali, je dobré počkať pár minút a až potom vykonať meranie, pretože ak nie je celý olej stečení v olejovej vani, môže sa stať, že ľahko olej prelejete a viac si tak uškodíte, ako polepšíte. Taktiež treba mať automobil na rovine.

Aký olej doplniť?

To, aký olej treba doplniť do vášho motora sa odporúča riadiť hlavne odporúčaním výrobcu. Ten doporučí výkonnostnú normu oleja. A čo si teda treba všímať? Dôležité je všímať si označenie ACEA alebo API. Tieto značky nám určujú, pre aké motory je vhodný, či pre dieslové alebo pre benzínové. Určujú však aj to, ako často treba olej meniť a či je olej vhodný aj pre motory s priamym vstrekovaním paliva.

Viac o výbere správneho oleja si pozrite v nasledujúcom videu:

 

Komentáre

Čítajte tiež