Nové značenie palív na pumpách nielen na Slovensku, ale i v celej EÚ

Zaregistrovali ste už nové značenie palív na slovenských pumpách? Ak ste sa s novým značením ešte nestretli, zbystrite pozornosť. Na Slovensku, ale i v celej Európskej únii je od 12. októbra 2018 na všetkých čerpacích staniciach v platnosti povinné nové označenie palív, ktoré bolo nariadené legislatívou Európskej únie.

Dôvodom je zjednotiť označenie paliva v celej Európskej únií, aby nebol človek prekvapený, ale naopak, aby si bol istý, že i pri vycestovaní do iného štátu, ako v tuzemsku (v rámci celej EÚ) natankuje to správne palivo. Ako teda rozpoznáte benzín od nafty či plynu? Označenie jednotlivých druhov palív sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Značenie palív – benzín

Na čerpacích staniciach je benzín označený kruhom a vo vnútri kruhu je písmeno E. Najbežnejší benzín Natural 95, ale aj 98 sú označené ako E5. Okrem označenia E5, existujú aj ďalšie označenia E10 a E85.

Značenie palív – nafta

Pokiaľ tankujete naftu, v takom prípade toto palivo na pumpách nájdete označené štvorcom, v ktorom je písmeno B. Klasická, najpoužívanejšia nafta, ktorá sa tankuje na Slovensku je označená B7. Okrem označenia nafty B7, existujú ešte označenia B10 a XTL.

 

Značenie palív – plyn

Majitelia motorových vozidiel, ktorí majú prestavbu automobilu na pohon LPG, tí tankujú plyn a nájdu toto palivo pod označením kosoštvorca, v ktorom budú názvy H2, CNG, LPG a LNG.

Komentáre

Čítajte tiež