Ako opraviť poškodené čelné sklo?

Ako opraviť čelné sklo

Poznáte to, idete po diaľnici či rýchlostnej ceste a odrazu vám do čelného skla narazí kamienok, ktorý spraví malú prasklinu na vašom čelnom skle. Práve takéto poškodenie čelného skla je jedným z najčastejších problémov, s ktorým sa vodiči stretávajú. Viete, ako si poradiť s prasklinami na vašom čelnom skle? Dokonca ani nemusíte chodiť do autoservisu a opraviť ho zvládnete aj doma. Pýtate sa ako? To vám prezradíme v tomto článku.

Dôležitý je rozmer a miesto praskliny na čelnom skle

Veľmi dôležitý je rozmer praskliny. Ten si vieme ľahko zmerať pomocou jednoeurovej mince, ktorú má takmer každý doma. Ak teda prekryjete mincou prasklinu a cez mincu nikde nevidieť prasklinu, potom ju zvládnete opraviť aj doma. Pokiaľ však je to rozsiahla diera, ktorá vyzerá ako pavučinka, v takom prípade odporúčame radšej navštívíť odborníka, ktorý sa vyzná. Doma zvládnete opraviť naozaj len jednoduché praskliny, ktoré nevyčnievajú z jednoeurovej mince.

Druhým dôležitým faktorom je miesto, kde sa prasklina nachádza. Keďže čelné sklo je súčasť nosných prvkov karosérie, potom by sa prasklina nemala nachádzať na okraji, pretože v takom prípade by mohlo byť poškodené i bezpečie nielen vodiča, ale aj celej posádky. Prasklina by sa mala nachádzať minimálne 10 cm od okraja okna.

Čo tam po malej prasklinke..

Možno si poviete: “Čo tam po malej prasklinke..” Mnohí takémuto poškodeniu neprikladajú žiadnu vážnosť, avšak treba si uvedomiť dve veci. Prvou je, že by ste mali dbať na bezpečie nielen vás, ale aj na bezpečie celej posádky auta a tou druhou je dbať na zákon.

Opravu zvládnete aj doma

Pokiaľ sedia vyššie spomenuté podmienky, potom zvládnete prasklinu opraviť aj doma. Ako postupovať? Pozrite si video, ako opraviť svoje čelné sklo na aute, ktoré zverejnil šikovný opravár áut, tzv. ChrisFix. Tento chlapík točí videá, ktoré sú určené nielen pre odborníkov, ale aj pre začiatočníkov. Vďaka jeho videám sa dozviete a hlavne naučíte ako opraviť svoje auto a navyše aj ušetríte peniaze. Na opravu budete potrebovať zhruba 15€, za ktoré si zaobstaráte sadu na opravu čelného skla.

Poisťovňa by mala takúto škodu preplatiť, ak..

Je síce pravdou, že poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené PZP by mala takúto škodu preplatiť, avšak len v takom prípade, keď majiteľ vozidla, ktoré zapríčinilo poškodenie čelného skla (čiže spod ktorého kolies kameň odletel) uzná svoju vinu a samozrejme musí škodu nahlásiť, v takom prípade je poisťovňa povinná preplatiť opravu poškodeného čelného skla, prípadne jeho výmenu.

Komentáre

Čítajte tiež