Na čo si dať pozor pri kúpe ojazdenej motorky?

kúpa ojazdenej motorky

 

Ak plánujete kúpiť motorku, určite neposudzujte jej stav podľa najazdených kilometrov. Čo si budeme klamať, na Slovensku je stáčanie kilometrov bežná realita. Pred najazdenými kilometrami radšej poriadne preverte jej technický stav a iné informácie. Napríklad sa hneď opýtajte na kľúče, či servisnú knižku:

Existuje len jeden alebo viac kľúčov?  Máte aj servisnú knižku od motorky?

Pokiaľ predajca ojazdenej motorky, teda ešte majiteľ nemá servisnú knižku, zrejme nebol veľmi zodpovedný alebo je dosť možné, že vám niečo tají, prípadne nehovorí pravdu.

Pred kúpou motorky si poriadne prezrite fotografie v inzeráte predajcu

Z fotiek predajcu sa dá zistiť naozaj veľa, napríklad taký rok výroby. Ak napríklad kupujete prvú motorku, mali by ste vedieť, že takmer každý nový model je obmenený. To znamená, že napríklad v roku 2016 je motorka ktorú si chcete kúpiť vyrábaná len v dvoch farbách – zelená a žltá, potom keď bude mať predajca na inzeráte uvedený rok býroby 2016 a motorka bude červenej farby, tak v takom prípade zrejme nebude sedieť rok výroby. Aj keď nie ste odborníkom na motorky, pozrite si technické údaje o motorke, ktorú chcete kupovať na internete. Určite tam nájdete veľa užitočných informácií o danom modele.

Opýtajte sa na VIN číslo

Pokiaľ predajca nič netají, nebude preňho problém, ak vám nadiktuje, prípadne napíše do sms alebo e-mailu VIN číslo ponúkanej motorky. No zrejme najistejšie bude, ak vám to číslo odfotí a pošle, lebo je možné, že to číslo nebude správne. Vďaka tomuto číslu sa dozviete nielen pôvod, ale aj celú servisnú históriu danej motorky. Ak vám ho nebude chcieť poskytnuť, dávajte si dobrý pozor, pretože v tom prípade zrejme niečo nie nebude v poriadku.

Trvajte na skúšobnej jazde

Trvajte na skúšobnej jazde a nedajte sa nahovoriť od predajcu, že jazda prebehne až po zaplatení. V takom prípade nechajte predajcu šoférovať alebo dajte nejakú časť z predajnej sumy a vyskúšajte si na nej zajazdiť. A ešte pred skúšobnou jazdou si nezabudnite podrobne prehliadnuť celú motorku. Ak náhodou nájdete nejaké poškodenia, určite sa opýtajte predajcu ako vznili.

 

Komentáre

Čítajte tiež