O dokonalý zážitok v teréne sa postará nový Ford Ranger Raptor

Nový Ford Ranger Raptor je najťažší a najsilnejší pick-up v Európe. Tento typ terénneho športového pick-upu je vyvinutý tak, aby si za každých okolností poradil s akýmkoľvek terénom. Nie je to len obyčajný pick-up, je to super pick-up. Už na prvý pohľad jeho extrémny dizajn jasne dokazuje, že jazda v tomto športovom pick-upe bude sprevádzaná dokonalým potešením z jazdy v teréne.

Riaditeľ spoločnosti Ford Performance v Európe, Leo Roeks povedal o novom Forde Ranger Raptor nasledovné: „Zabudnite na všetko, čo si myslíte, že viete o pickupoch. Náš nový Ford Ranger Raptor je iného kalibru. Zvládne najťažšie výzvy kedykoľvek a kdekoľvek – mimo zjazdovky i na cestách.“

Ste dobrodružný typ? Tak práve tento Ford Ranger Raptor je ideálny pre vás.  Zvládne jazdu na svahu a dokonca zvládne aj jazdu na terénnej trati.

Čo sa nachádza pod kapotou?

Zaujíma vás, čo sa nachádza pod kapotou? Nachádza sa tam turbodiesel. Konkrétnejšie dvojlitrový štvorvalec s dvoma turbodúchadlami s výkonom 157 kW a maximálnym krútiacim momentom 500 Nm.

K dispozícií je 10-stupňová automatická prevodovka. Možné prevodové pomery vedú k lepšej akcelerácii, dynamickejšej reakcii a vyššej spotrebe paliva. Algoritmy spínania v reálnom čase zabezpečujú, aby bol zvolený správny prevodový stupeň (v správny čas). Jedinečná kalibrácia prevodovky zahŕňa aj funkciu „live-in-drive„, v ktorej kolískový spínač vždy umožňuje manuálny výber prevodových stupňov.

Pomocné a bezpečnostné prvky zahŕňajú vylepšenú verziu elektronického stabilizačného programu ESP, Asistent rozjazdu do kopca, Asistent zjazdu z kopca, systém riadenia trakcie pre lepšiu trakciu a stabilizáciu prívesu.

Nový pick-up od Fordu

Nielen robustný, ale aj rafinovaný

Vystužené podvozky nového modelu Ford Ranger Raptor boli špeciálne vyvinuté pre jazdu v teréne s použitím ocele s vysokou pevnosťou. Silnou stránkou je jeho vynikajúca terénna schopnosť, a to dokonca aj pri vyšších rýchlostiach. Pruženie majú na starosti preslávené závodné vysoko výkonné tlmiče značky Fox a sú tak vyladené, aby si poradili i s tým najnáročnejším terénom. Priemer piestov v tlmičoch je 46,6 mm a sú navyše podporené hliníkovými tyčami. V zadnej časti je špecifické pruženie.

Brzdenie majú na starosti dvojpiestové brzdy kombinované s vetracími 332 mm brzdovými kotúčmi, pričom ich hrúbka vpredu je 32 mm a hrúbka vzadu je 24 mm. Poskytujú síce nepríjemné, ale zato účinné spomalenie. Ford Ranger Raptor je obutý do 17-palcových pneumatík BF Goodrich s rozmerom 285/70, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre pre tento model Fordu. Ponúkajú obzvlášť robustný dezén, ktorý dokáže odolávať aj najťažším podmienkam a poskytuje maximálnu priľnavosť pri mokrom povrchu, v snehu, v blate ako aj na piesku.

Nový Ford Ranger Raptor má tiež účinnú ochranu podvozku, ktorú tvorí spodný ochranný rám z 2,3 mm ocele, čím ochráni nielen motor, ale i celý podvozok.

Nový pick-up od Fordu

V ponuke až 6  voliteľných režimov pre každý terén

Nový pick-up Ford Ranger Raptor je veľmi inteligentý. Poskytuje množstvo pokročilých systémov, ku ktorým nepochybne patrí i nový Terrain Management System. Stalčením tlačidla prepínate požadovaný režim jazdy. Na výber je až zo šiestich režimov a to v závislosti od charakteru terénu:

  • Normálny režim: pre optimalizáciu spotreby paliva a komfort jazdy
  • Športový režim: pre náročné jazdy po ceste
  • Režim trávy / štrku / snehu: pre bezpečnú jazdu na klzkom teréne
  • Režim blata / piesku: Pre optimálnu trakciu a dynamiku v hlbokých, deformovateľných povrchoch, ako je voľný piesok alebo bahno
  • Skalný režim: určený pre členitý (skalný) terén a pri nízkom počte otáčok
  • Režim Baja: pre športovú jazdu v teréne (názov je podľa pretekov Baja Desert Rally)

Pokročilé technológie

Samozrejme nechýbajú ani pokročilé technológie, ktoré zahŕňajú komunikačný a zábavný systém SYNC 3 – tento systém umožní vodičovi ovládať prehrávanie hudby, telefonovať za pomoci handsfree, ovládať navigačný systém a mnoho ďalších funkcií. Samozrejme je kompatibilný so systémami Apple CarPlay a Android Auto™ a má SYNC AppLink pre hlasové ovládanie. Takže jednoducho pripojte svoj smartfón k autu a používajte moderné technológie tohto športového pick-upu aj počas jazdy.

Dokonalý dobrudružný pick-up

Nový Ford Ranger Raptor je najnáročnejšia a najvýkonnejšia verzia najlepšieho pickupu od spoločnosti Ford. A prichádza do Európy – predaj bude v polovici roku 2019. Je to dokonalý dobrodružný pick-up. V nasledujúcom videu zvládne náročný terén, výbuchy a oveľa viac.

 

Komentáre

Čítajte tiež