Po 20. rokoch na výslní nové „géčko“ od Suzuki

Nový model auta Suzuki Jimny

Po dlhých dvadsiatich rokoch prichádza nové off-road Suzuki Jimny, ktoré je verné svojej pôvodnej filozofii. Predchodcom bol v roku 1998 model Samuraj.

Suzuki prekvapuje nielen novým, ale i oveľa prepracovanejším súčasným modelom Jimny. Vyzerá podobne ako Mercedes „Géčko“, na rozdiel od ktorého je menší, jednoduchší a lacnejší. K dispozícií je dokonca i manuálna prevodovka. Výbava okrem iného zahŕňa automatickú klimatizáciu, tempomat, štart cez tlačidlo, multifunkčný volant a autonómne núdzové brzdenie.

V ponuke je až osem exteriérových farieb. Špeciálne pre tento model Suzuki boli navrhnuté dva nové odtiene – zelená (Jungle Green) a žltá (Kinetic Yellow).

Čo všetko nový model Jimny ponúka?

Už na pohľad vidieť, že auto je úžasne hranaté. Oproti starším modelom má Jimny kolmejšie čelné sklo a lemy blatníkov i prahov sú širšie.  Dokonca nechýbajú ani odkvapové žľaby plochej strechy po stranách. Jimny sa pohybuje na 15-palcových diskoch. Dĺžka auta je 3 645 milimetrov, šírka 1 645 mm a výška 1 725 mm. Komfort v aute je zabezpečený pomocou vinutých pružín.

Pevnosť a odolnosť v teréne zabezpečuje viac vystužená konštrukcia rámového podvozku. Novinkou v prípade tohto modelu sú priečne nosníky a výstuha v tvare X, ktoré sa nachádzajú na ráme. Trojprvkové zavesenie drží nápravy.

Rezerva je umiestnená na zadných dverách, ktoré majú krídlové otvorenie. Zadné svetlá sa nachádzajú na nárazníku, vďaka čomu je možné rozšíriť odkladací priestor v kufri. Kufor má objem 85 litrov. Zdá sa vám to málo? Ak sklopíte zadné sedadlá, rozšírite ho až na objem 377 litrov.

Svetlá výška, čiže vzdialenosť od zeme po najnižší bod nápravy je 210 mm, čím sa zlepšili i nájazdové uhly – predný 37 stupňov a zadný 49 stupňov.

I tento model zostáva verný päťstupňovej manuálnej prevodovke, ale novinkou je i automat (štvorstupňový), ktorého mínusom bude vyššia spotreba paliva. A čo sa týka motora, k dispozícií bude motor s objemom 1,5l.

 

Nechýbajú moderné vymoženosti

Model Jimny ponúka skutočne moderné prvky výbavy, ktoré zabezpečujú asistenčné služby Suzuki Safety Support. Sú nimi čítanie dopravných značiek, systém núdzového brzdenia, automatické prepínanie svetiel a dokonca nechýba ani výstraha pred kolíziou jazdného pruhu.

A čo ponúka prístrojová doska? Moderný dizajn v podobe 7- palcovej dotykovej obrazovky, ktorú len tak ľahko nepoškriabete, pretože je odolná voči poškriabaniu. A  ak si sem tam zabudnete zvliecť  rukavice, aj s týmto si hravo poradí nový Jimny, pretože umožňuje ovládať prístrojovú dosku i v rukaviciach. Súčasťou prístrojovky je samozrejme i navigácia a kompatibilita so smartfónmi.

Jimny zvládne nielen jazdu na ceste, ale aj mimo nej – pozri video, uvidíš interiér i exteriér auta

Komentáre

Čítajte tiež